Polityka i prawo
Trump ułaskawił znanego kryminalistę
Prezydent USA Donald Trump ułaskawił mężczyznę skazanego na podwójne dożywocie i dodatkowe 40 lat więzienia. Podczas pamiętnej rozprawy sąd stwierdził, że jego działalność była „bezprecedensowa”.
Donald Trump swoją prezydenturę rozpoczął m.in. od ułaskawienia blisko 1500 skazanych za zamieszki i pamiętny szturm na Kapitol w styczniu 2021 r.; 6 innym skrócił wyroki. Sam Republikanin wówczas został usunięty z m.in. Twittera (obecnie X), w związku z jego zaangażowaniem w tamte wydarzenia.
Czytaj też
Trump ułaskawił skazanego na podwójne dożywocie
Jak podaje agencja Reutera, we wtorek ułaskawiony został również znany twórca Silk Road. Ross Ulbricht został w 2015 r. skazany na karę podwójnego dożywocia plus 40 lat więzienia za prowadzenie podziemnego rynku internetowego, który służył do np. handlu narkotykami. Mowa o obrocie nielegalnymi towarami o wartości ponad 200 mln dol. Płatności odbywały się w kryptowalutach.
„Po ponad 10 latach więzienia decyzja prezydenta daje Rossowi szansę na rozpoczęcie wszystkiego od nowa” – skomentował sprawę Brandon Sample, prawnik Ulbrichta, cytowany przez agencję Reutera.
Czytaj też
„Globalny czarny rynek”
Przypomnijmy, że do aresztowania doszło w 2013 r. Zdaniem amerykańskiej prokuratury, platforma Rossa była „globalnym czarnym rynkiem”. W ciągu 2 lat jej istnienia (od 2011 r.) zgromadziła łącznie ponad 100 tys. sprzedawców i kupujących.
Część osób korzystających z Silk Road w celu nabycia narkotyków miała ponieść śmierć w wyniku przedawkowania lub skażenia substancji. Agencja Reutera nie podała jednak liczby ofiar.
Czytaj też
Bezprecedensowa działalność
Podczas głośnego procesu obrona Ulbrichta wskazywała, że mężczyzna chciał stworzyć „swobodną, wolnorynkową przestrzeń”, która szanowałaby prywatność i anonimowość.
Sąd na Manhattanie uznał jednak obecnego 40-latka winnym m.in. dystrybucji narkotyków przez internet, prania brudnych pieniędzy oraz spisku polegającego na włamaniu się do komputera. Wymiar sprawiedliwości określił jego działalność „bezprecedensową”.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany