Biznes i Finanse
Montana zablokowała TikToka. Teraz chce zbanować inne media społecznościowe
Stan Montana to pierwsza jurysdykcja, która zdecydowała się wprowadzić całkowitą blokadę TikToka dla wszystkich mieszkańców tego stanu. Apetyt rośnie w miarę jedzenia - teraz gubernator chce rozszerzyć przepisy na inne media społecznościowe.
O decyzji stanu Montana dotyczącej zablokowania TikToka na swoim terytorium pisaliśmy na łamach naszego serwisu w tym tekście .
Gubernator Montany chce obecnie rozszerzyć przepisy zezwalające na blokowanie na poziomie stanu mediów społecznościowych na inne platformy, które przekazują dane użytkowników do krajów uznawanych za adwersarzy USA.
Przypomnijmy: TikTok w Montanie ma być zakazany właśnie ze względu na transfery danych do Chin, a każdy podmiot, który dopuści się złamania zakazu i będzie np. dystrybuował aplikację lub pozwalał na dostęp do niej, będzie karany grzywną finansową w wysokości 10 tys. dolarów za każdy dzień naruszenia.
Więcej platform
Agencja Associated Press pisze, że jeśli gubernator stanu Montana skłoni lokalnych polityków do poparcia żądanych przez siebie zmian, to podobnemu wykluczeniu może podlegać każda platforma, która przekazuje dane użytkowników „osobie lub organizacji zlokalizowanej w kraju uznanym za adwersarza".
Stan argumentuje to chęcią ochrony bezpieczeństwa i prywatności użytkowników, krytycy rozwiązania twierdzą, że to w rzeczywistości cenzura.
Wskazują na to m.in. członkowie organizacji lobbingowej NetChoice, do której należą np. Google i TikTok. Jak twierdzą, „koncentracja na kraju pochodzenia (aplikacji lub platformy - red.) to złe podejście", a „cała sprawa odciąga uwagę od realnych problemów, które dzieją się dookoła cały czas".
Kiedy federalna ochrona prywatności?
NetChoice wskazuje, że lepszym rozwiązaniem byłaby federalna ochrona prywatności przez prawo uchwalone w całych USA. O tym, że jest ono potrzebne, mówił podczas dorocznego „State of the Union" prezydent Joe Biden .
Dlaczego regulacja taka jest potrzebna, można na łamach naszego serwisu przeczytać również w tym tekście , w którym przytaczamy opinię na ten temat Europejskiego Inspektora Ochrony Danych Wojciecha Wiewiórowskiego.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany