Reklama

Polityka i prawo

Całkowity zakaz TikToka? Decyzję podjął pierwszy stan w USA

Autor. Fot. Brian Gratwicke/Flickr/CC BY 2.0

Gubernator stanu Montana podjął decyzję uderzającą w chińską aplikację TikTok. Zakaz ma na celu uniemożliwienie sklepom z aplikacjami dystrybucji aplikacji wśród mieszkańców stanu.

Reklama

„Dzisiaj Montana podejmuje najbardziej zdecydowane działania ze wszystkich stanów, aby chronić prywatne dane mieszkańców Montana i poufne dane osobowe przed zebraniem przez Komunistyczną Partię Chin" – napisał na Twitterze Greg Gianforte, gubernator Montany.

Reklama
Reklama

Zdaniem gubernatora „dobrze udokumentowano, że TikTok udostępnia swoje dane chińskiemu rządowi" - czytamy w serwisie TechCrunch .

Czytaj też

Nowe prawo zakłada, że od 1 stycznia 2024 roku na każdy „podmiot” – sklep z aplikacjami lub TikTok nakłada się grzywnę w wysokości 10 tys. dolarów dziennie wtedy, kiedy ktoś uzyskuje dostęp do chińskiej apki i ją pobiera. To oznacza na przykład, że odpowiedzialność za obecność TikToka spada na Google czy Apple i ich sklepy, ale nie na użytkownika.

Kolejny krok

Decyzja podjęta przez gubernatora Gianforte jest jak na razie najostrzejszą, dotycząca ograniczenia chińskiej aplikacji.

W lutym amerykańskie Biuro ds. Zarządzania i Budżetu zadecydowało o tym, że pracownicy federalnej administracji USA muszą jak najszybciej odinstalować TikToka z urządzeń służbowych wydanych im przez rząd.

Warto w tym miejscu dodać, że jeszcze wcześniej w Stanach Zjednoczonych na blokadę TikToka na urządzeniach należących do pracowników administracji decydowały się poszczególne stany. O tym, jakie to stany pisaliśmy m.in. w tym tekście .

Na temat szkodliwości aplikacji dla Amerykanów wypowiedział się również szef biura ds. cyberbezpieczeństwa NSA , który w marcu stwierdził, że TikTok jest „chińskim koniem trojańskim, a platforma stwarza długoterminowe, strategiczne zagrożenie dla bezpieczeństwa".

Czytaj też

Co dalej?

Najbliższe tygodnie pokażą, jakie konsekwencje będzie mieć decyzja gubernatora Montany. Zobaczymy też, czy rzeczywiście możliwe będzie uniemożliwienie sklepom z aplikacjami (takimi jak np. Google Play) dystrybucji TikToka w określonym stanie, a także jak prawnie na tę decyzję zareaguje sam ByteDance, czyli chiński właściciel aplikacji.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

/MG

Reklama

Komentarze

    Reklama