Reklama

Polityka i prawo

Telekomy przez rok będą musiały przechowywać numery IP

Autor. Ruttinan/Pixabay

Numery IP za pośrednictwem których użytkownicy łączą się z internetem będą musiały być przechowywane i udostępniane na wniosek służb przez operatorów telekomunikacyjnych – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Reklama

Projekt prawa komunikacji elektronicznej ma zastąpić obowiązujące dziś Prawo telekomunikacyjne. W zapisach projektu znalazły się m.in. przepisy dotyczące zwiększenia uprawnień służb, takich jak: ABW, CBA, KAS czy Policji, które będą mogły żądać od operatorów danych telekomunikacyjnych: lokalizacyjnych, billingów czy – jak się okazuje – także numeru IP (Internet Protocol address - ang.), co pozwoli na identyfikację użytkownika internetu.

Reklama

Zdaniem Trybunału Sprawiedliwości UE, udostępnianie danych służbom jest niezgodne z unijnym prawem – przypomina dziennik.

Czytaj też

Uzasadnieniem tej zmiany ma być m.in. walka z zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Natomiast ustawa ma dostosować polskie prawo do dyrektywy EKŁE (Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej – red.).

Reklama

W nowej ustawie mają znaleźć się także m.in. regulacje dotyczące spamu – kara będzie mogła wynieść do 3 proc. rocznych obrotów firmy; czy obowiązek zwrotu niewykorzystanych środków z karty prepaid.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama