Polityka i prawo
Świadczenie teleinformatyczne dla Służby Więziennej. Konieczne są zmiany w ustawie
Rząd chce doprecyzować przepisy dotyczące świadczenia teleinformatycznego dla funkcjonariuszy Służby Więziennej. Aby mogło być skutecznie wypłacane, konieczne jest wprowadzenie zmian w ustawie o SW. Mowa tutaj przepisach określających sposób i tryb przyznawania dodatku.
Na podstawie projektu nowych przepisów, świadczenie teleinformatyczne ma być wypłacane m.in. funkcjonariuszom Służby Więziennej. Regulacja, która obecnie trafiła do wykazu prac legislacyjnych określa sposób i tryb przyznawania środków – wskazuje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Mowa tutaj o dodatkowej kwocie do wynagrodzenia dla osób zajmujących się cyberbezpieczeństwem w podmiotach Krajowego Systemy Cyberbezpieczeństwa, administracji czy służbach.
Przypomnijmy, że świadczenie teleinformatyczne zostało przewidziane w ustawie z 2 grudnia 2021 r. o szczególnych zasadach wynagradzania osób realizujących zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Zamiarem była chęć przyciągnięcia ekspertów do sektora państwowego i bycie bardziej konkurencyjnym niż podmioty prywatne, gdzie stawki są kuszące. Ustawa przewiduje dodatek w wysokości nawet do 30 tys. brutto miesięcznie.
Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w materiale pod linkiem: Do 30 tys. dodatku dla eksperta ds. cyberbezpieczeństwa. „Wynagrodzenie adekwatne do ich roli”.
Czytaj też
Należy doprecyzować przepisy
Jednak, aby zapewnić specjalistom jeszcze wyższe pieniądze, znowelizowano także rozporządzenie ws. szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – przypomina „Dziennik Gazeta Prawna”. Co to w praktyce oznacza? Otóż, osobom, które podlegają ubezpieczeniom społecznym dodatek teleinformatyczny nie jest włączany do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
„Po pierwszych doświadczeniach w stosowaniu ustawy rząd chce doprecyzować jej przepisy m.in. w stosunku do Służby Więziennej” – informuje „DGP”. Jak podaje dziennik, świadczenie teleinformatyczne przysługuje jej funkcjonariuszom, jednak „aby mogło ono skutecznie działać, konieczne są także zmiany w ustawie o Służbie Więziennej”. Mowa tutaj o dodatku przepisów określających sposób i tryb jego przyznawania.
A jak wyglądają zarobki polskich cyberżołnierzy?
Służba w Wojskach Obrony Cyberprzestrzeni to niewątpliwie niezwykle ciekawe wyzwania, w tym konfrontacja na cyfrowym polu walki z wysoce zmotywowanym przeciwnikiem. Doświadczenie, którego nie sposób zdobyć w cywilu. Jednak istotną rolę odgrywają tutaj również pieniądze.
Postanowiliśmy przyjrzeć się sprawie i przedstawić wynagrodzenia, na jakie można liczyć w cyberwojsku. Informacje na ten temat są dostępne pod linkiem: „Ile zarabia polski cyberżołnierz?”.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany