Reklama

Polityka i prawo

Szefowa niemieckiego MSZ w Ukrainie. Berlin deklaruje pomoc

Annalena Baerbock
Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock podczas wizyty w Ukrainie.
Fot. Thomas Trutschel/photothek.de/@phototek, Посольство Німеччини в Києві / Deutsche Botschaft Kiew, Auswärtiges Amt

Szefowa niemieckiego resortu spraw zagranicznych Annalena Baerbock przekazała, że Berlin jest gotowy do dalszego wspierania Ukrainy. Kijów otwarcie mówi o potrzebie zacieśnienia dwustronnej współpracy.   

W trakcie wizyty w Ukrainie minister spraw zagranicznych Niemiec odbyła spotkanie z szefostwem Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji (SSSCIP): Jurijem Sziholem oraz Wiktorem Żorą. 

Czytaj też

Zadania w czasie wojny

Jednym z głównych tematów rozmów były zadania wykonywane przez SSSCIP podczas wojny z Rosją – wskazuje Służba.

Omówiono kwestie związane z m.in. zagwarantowaniem państwu środków łączności specjalnej, ochroną ukraińskiej infrastruktury teleinformatycznej przed wrogimi atakami, zarządzaniem sieciami komunikacji elektronicznej oraz zapewnieniem dostępu do sygnału telewizyjnego i radiowego obywatelom. 

Szef SSSCIP Jurij Szihol zwrócił uwagę, że Ukraina rozszerza swój bagaż doświadczeń jako państwo dotknięte wrogimi działaniami o charakterze hybrydowym, których jednym z elementów są cyberoperacje. 

„Doświadczenie to zdobyliśmy na własnej skórze i jest ono bezcenne dla całego świata, ponieważ może stać się fundamentem systemu zbiorowego bezpieczeństwa w przyszłości” – zaznacza SSSCIP. 

Jurij Szihol wyraził również wdzięczność narodowi niemieckiemu za wsparcie i pomoc techniczną. 

Czytaj też

Potrzeba współpracy. „Jesteśmy gotowi”

Z kolei Wiktor Żora odniósł się do potrzeby dalszego zacieśniania współpracy między Ukrainą a Niemcami w sektorze cyberbezpieczeństwa. Jego zdaniem zdefiniowanie wspólnego podejścia do walki z cyberzagrożeniami jest „integralnym elementem silniejszej cyberodporności we wszystkich państwach demokratycznych”. 

W odpowiedzi Annalena Baerbock zadeklarowała, że Berlin jest gotowy do dalszego wspierania Ukrainy na wielu polach.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze