Szefowa niemieckiego MSZ w Ukrainie. Berlin deklaruje pomoc

Autor. Thomas Trutschel/photothek.de/@phototek, Посольство Німеччини в Києві / Deutsche Botschaft Kiew, Auswärtiges Amt
Szefowa niemieckiego resortu spraw zagranicznych Annalena Baerbock przekazała, że Berlin jest gotowy do dalszego wspierania Ukrainy. Kijów otwarcie mówi o potrzebie zacieśnienia dwustronnej współpracy.
W trakcie wizyty w Ukrainie minister spraw zagranicznych Niemiec odbyła spotkanie z szefostwem Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji (SSSCIP): Jurijem Sziholem oraz Wiktorem Żorą.
Zadania w czasie wojny
Jednym z głównych tematów rozmów były zadania wykonywane przez SSSCIP podczas wojny z Rosją – wskazuje Służba.
Omówiono kwestie związane z m.in. zagwarantowaniem państwu środków łączności specjalnej, ochroną ukraińskiej infrastruktury teleinformatycznej przed wrogimi atakami, zarządzaniem sieciami komunikacji elektronicznej oraz zapewnieniem dostępu do sygnału telewizyjnego i radiowego obywatelom.
Szef SSSCIP Jurij Szihol zwrócił uwagę, że Ukraina rozszerza swój bagaż doświadczeń jako państwo dotknięte wrogimi działaniami o charakterze hybrydowym, których jednym z elementów są cyberoperacje.
„Doświadczenie to zdobyliśmy na własnej skórze i jest ono bezcenne dla całego świata, ponieważ może stać się fundamentem systemu zbiorowego bezpieczeństwa w przyszłości” – zaznacza SSSCIP.
Jurij Szihol wyraził również wdzięczność narodowi niemieckiemu za wsparcie i pomoc techniczną.
Potrzeba współpracy. „Jesteśmy gotowi”
Z kolei Wiktor Żora odniósł się do potrzeby dalszego zacieśniania współpracy między Ukrainą a Niemcami w sektorze cyberbezpieczeństwa. Jego zdaniem zdefiniowanie wspólnego podejścia do walki z cyberzagrożeniami jest „integralnym elementem silniejszej cyberodporności we wszystkich państwach demokratycznych”.
W odpowiedzi Annalena Baerbock zadeklarowała, że Berlin jest gotowy do dalszego wspierania Ukrainy na wielu polach.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?
Materiał sponsorowany