Reklama

Armia i Służby

„Poddaj się”. Rosyjscy żołnierze dostają jasny sygnał

wojna w ukrainie
Fot. libkos/Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

„Rosyjski żołnierzu! Jeśli chcesz przeżyć, poddaj się!” – wiadomości o takiej treści wysyłane są telefony zlokalizowane w Ukrainie na obszarach kontrolowanych przez armię Putina. Siły Zełenskiego nie zwalniają tempa. 

Na wszystkie telefony w okolicach Charkowa (na obszarach kontrolowanych przez Rosjan) wysyłane są wiadomości, które nawołują żołnierzy Putina do poddania się – informuje Malcolm Nance, ekspert ds. terroryzmu i ekstremizmu powiązany z wywiadem USA. 

„Rosyjski żołnierzu! Jeśli chcesz przeżyć, poddaj się!” – przytacza treść rozsyłanego komunikatu specjalista.

sms do ruskich
Treść wiadomości SMS rozsyłanych na telefony zlokalizowane w obszarach kontrolowanych przez Rosjan.
Fot. Malcolm Nance (@MalcolmNance)/Twitter

W wiadomości wskazano, że inni wojskowi „złożyli już broń i czekają na wymianę (jeńców – red.)”. 

„Wstań, rzuć broń, podnieś ręce lub wystaw białą flagę i krzycz głośno: >>poddaję się<<” – czytamy. 

Ukraina walczy

Tego typu wiadomości mają osłabić morale rosyjskich żołnierzy. Ukraina nie poddaje się presji ze strony Kremla. A teraz – dzięki m.in. zachodniej broni – z powodzeniem realizuje operacje, których celem jest odzyskanie kontroli nad utraconymi regionami.

„Dla przykładu, Ukraińcy przeprowadzili ataki na ponad 400 celów z użyciem HIMARS z niszczycielskim efektem. Rosyjskie linie łączności i zaopatrzenia są mocno nadszarpnięte. To ma bezpośredni wpływ na rosyjskie zdolności projekcji i utrzymania siły bojowej” – podkreślił najwyższy rangą dowódca USA Mark Milley w bazie Ramstein (Niemcy), cytowany przez Defence24. 

Rosja nie wie jak zareagować

Skuteczność sił Zełenskiego z pewnością jest dostrzegana i analizowana przez Kreml. Istnieją przesłanki, które sugerują, że Moskwa nie wie w jaki sposób odpowiedzieć na aktywność Ukraińców. 

Michał Marek, założyciel Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa, na co dzień zajmujący się śledzeniem wschodniej przestrzeni informacyjnej, stwierdził, że „Ukraińcy odnoszą poważne sukcesy” a „Rosjanie w defensywie nie tylko na froncie informacyjnym”. 

Do takiego wniosku doprowadziła go analiza „reakcji rosyjskich ośrodków propagandowych oraz informacji strony ukraińskiej” na bieżące wydarzenia na froncie. 

Ekspert mówi wprost: Rosja nie wie, jak „prawidłowo” reagować na postępy sił Zełenskiego.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze (1)

  1. TakTak

    Co do "poddania sie" - ostania (sprzed miesiaca) analiza Woshngton Post mowila ze Rosjanie maja 7000 jencow a Ukraincy 1600. Wiec wymiana 1 na 1 nie jest zbyt opacalna. Samo poddanie sie w Azowstalu to ponad 5000 osob. Wiec z punktu widznia Ukrainy oplacalo by sie zeby wiecej Rosaj sie poddawalo. Puki co na 1 Rosjannina ktory sie poddal przpada 3 Ukrainskich zolnierzy w niewoli.