Reklama

Polityka i prawo

Szef BBN o sytuacji Polski: najbardziej narażony kraj

polska granica
Granica polsko-białoruska.
Autor. Straż Graniczna (@Straz_Graniczna)/X

W ocenie szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacka Siewiery Polska jest krajem „najbardziej narażonym na ataki”, bo Rosja używa działań hybrydowych jako narzędzi prowadzenia polityki. Procedowana ustawa ma stanowić odpowiedź na aktywność adwersarzy ze wschodu. 

W środę, podczas 13. posiedzenia Sejmu miało miejsce pierwsze czytanie prezydenckiego projektu ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. W imieniu głowy państwa jej główne założenia przedstawił szef BBN Jacek Siewiera.

Czytaj też

Działania Rosji i Białorusi. Polska odpowiedź

W czasie swojego wystąpienia minister podkreślił, że Rosja używa działań hybrydowych jako narzędzi prowadzenia polityki. Jak zaznaczył, zaproponowane w projekcie zmiany mają stanowić odpowiedź na kroki podejmowane przez adwersarzy ze wschodu. 

„W ustawie o niepolitycznym tytule zostały uwzględnione trzy krytycznie ważne z perspektywy funkcjonowania państwa obszary: cywilny, reagowania i użycia sił zbrojnych, reformy kierowania i dowodzenia w czasie pokoju” – przekazał Jacek Siewiera.

Reklama

Szef BBN: Polska jest najbardziej narażona

Prezydencki projekt dotyczy również polskich cyberwojsk. W jego treści znajdują się przepisy, które odnoszą się do m.in. wykorzystania Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, czyli – jak stwierdził szef BBN – „komponentu, który dziś nie posiada takich regulacji; nie ma swoich zasad użycia”.

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni, które posługują się bardzo delikatną materią między aktywną obroną a defensywnym działaniem, nie maja uregulowań. Ustawa po raz pierwszy wprowadza uregulowania tam, gdzie konieczne jest reagowanie w ciągu kilku minut od momentu wystąpienia zagrożenia.
Jacek Siewiera, szef BBN
Reklama

Jak dodał przedstawiciel Biura, Polska jest krajem „najbardziej narażonym na ataki cybernetyczne”. Jako przykład z ostatnich dni podał incydent w PAP, który wywołał skutki w przestrzeni publicznej (więcej o sprawie piszemy w tekście: Atak na PAP. Operacja Rosji?).

Projektowi prezydenckiej ustawy przyglądaliśmy się na łamach naszego portalu. Materiał poświęcony procedowanym regulacjom znajdziecie pod linkiem: Prezydent chce zmian w Wojsku Polskim. Obejmą ważne dowództwo.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama