Armia i Służby
Prezydent chce zmian w Wojsku Polskim. Obejmą ważne dowództwo
Prezydent Andrzej Duda chce wprowadzić zmiany w Wojsku Polskim. Dzięki implementacji nowych rozwiązań nasz kraj ma być odporniejszy i skuteczniej przeciwdziałać m.in. atakom hybrydowym Rosji. Projekt ustawy pociąga za sobą ważne roszady. Dotyczą one m.in. specjalistycznego dowództwa.
2 maja br. Prezydent RP Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Zawarte w nim postanowienia zakładają zmiany zarówno w obszarze militarnym, jak i pozamilitarnym tak, aby podnieść zdolności Polski do przeciwdziałania m.in. wrogim działaniom hybrydowym. A do takich zaliczają się cyberataki oraz operacje wpływu.
Czytaj też
Polska jest atakowana
Od momentu inwazji Rosji na Ukrainę liczba incydentów nad Wisłą rośnie. Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w ubiegłym miesiącu podał, że w 2022 r. odnotowano 40 tys. incydentów, z kolei w 2023 było ich już dwa razy więcej: 80 tys. W przypadku infrastruktury wojskowej mówimy o blisko 6 tys. W ocenie przedstawiciela rządu dane za pierwszy kwartał wskazują, że w bieżącym roku skala problemu wzrośnie.
Specjalistyczne dowództwo w Wojsku Polskim
Wojsko Polskie ma dowództwo, które jest odpowiedzialne za bezpieczeństwo i obronę polskiej cyberprzestrzeni. Jego żołnierze każdego dnia ścierają się na salach operacyjnych z wrogimi aktorami, w tym grupami hakerskimi powiązanymi ze służbami specjalnymi Kremla. Mowa o Dowództwie Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC), na czele którego stoi gen. dyw. Karol Molenda (wywiad z generałem pod linkiem: Wojsko RP rośnie. Generał Molenda szczerze o potencjale Polski).
Czytaj też
Zmiany w wojsku. Projekt prezydenckiej ustawy
Projekt prezydenckiej ustawy przewiduje szereg zmian. Zakłada m.in. ustalenie stanów gotowości państwa, wprowadzenie stałych planów obrony na wypadek nagłych zagrożeń czy przyjęcie nowych rozwiązań w zakresie planów operacyjnego użycia Wojska Polskiego.
Prezydent RP @AndrzejDuda skierował dziś do Sejmu projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa.
— BBN (@BBN_PL) May 2, 2024
Projekt przewiduje wprowadzenie zmian w obszarze militarnym oraz pozamilitarnym, wzmacniających zdolności państwa… pic.twitter.com/AfLfNAD5bb
Z punktu widzenia bezpieczeństwa i obrony cyberprzestrzeni kluczowe są zapisy dotyczące DKWOC. Tu wprost wskazano, że dowództwo prowadzi „działania obronne w celu przeciwdziałania niepożądanemu oddziaływaniu na elementy lub zasoby cyberprzestrzni kluczowe z punktu widzenia” polskiej armii. Wymieniono tu np. próby niszczenia lub uszkadzania systemów teleinformatycznych.
Zmiany dotyczące DKWOC
Zgodnie z projektem ustawy, działania obronne cyberwojska RP mają prowadzić na podstawie stałych planów obronnych i po decyzji szefa MON, na wniosek dowódcy. Ten z kolei w odpowiednim piśmie określa rodzaj i zakres czynności, poziom zagrożenia oraz potrzeby.
Obowiązkiem żołnierzy jest stosowanie adekwatnych do danego zagrożenia sił i środków oraz dołożenie „należytej staranności w wyborze sposobu oddziaływania na elementy i zasoby cyberprzestrzeni stanowiące własność innych podmiotów”.
Działania obronne DKWOC może realizować we współpracy z innymi służbami, organami i podmiotami z kraju oraz państw sojuszniczych i partnerskich. O ich przebiegu i zakończeniu dowódca informuje ministra obrony narodowej, a ten w kolejnym kroku prezydenta.
Czytaj też
Zmiany w Wojsku Polskim. Prezydent tłumaczy
W uzasadnieniu do projektu czytamy, że wspomniane plany obronne dla DKWOC „odnoszą się wyłącznie do działań obronnych z zakresu aktywnej obrony”. A to, że minister podejmuje decyzję w sprawie uruchomienia stosownych działań ma zagwarantować zminimalizowanie czasu reakcji w przypadku ataku na infrastrukturę Wojska Polskiego, przy równoczesnym zapewnieniu cywilnej kontroli nad Siłami Zbrojnymi RP.
Dowództwo ma podlegać Sztabowi Generalnemu WP
Projekt ustawy zakłada wprowadzenie zmian w obowiązujących już przepisach. Tu uwagę przyciąga zapis dotyczący nowego brzmienia art. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o urzędzie Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1438). Wynika z niego, że w czasie pokoju Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni ma podlegać Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.
Obecnie DKWOC podlega bezpośrednio szefowi MON. Jeśli jednak przepisy wejdą w życie, dowódca cyberwojsk będzie podlegał bezpośrednio szefowi SG WP, który stanowi wojskowe ramię ministra.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].