Reklama

Polityka i prawo

Szczyt w Davos. Dlaczego jest celem teorii spiskowych?

Fot. Pixabay.com / CC0
Fot. Pixabay.com / CC0

Trwający w Davos (Szwajcaria) tegoroczny szczyt Światowego Forum Ekonomicznego to nie tylko okazja do spotkania głów państw, przedstawicieli biznesu czy innych osób mających wpływ na kształtowanie współczesnego świata. Ta kilkudniowa konferencja to także zintensyfikowany czas generowania najróżniejszych fake newsów.

Reklama

Portal AP news przyjrzał się szczytowi gospodarczemu w Davos i sposobowi przedstawiania tego wydarzenia w przestrzeni internetowej. Okazuje się, że spotkanie odbywające się w tym roku w dniach 16-20 stycznia br., poświęcone różnym globalnym problemom jest wydarzeniem, które mocno upodobali sobie zwolennicy wszelkiego rodzaju teorii spiskowych.

Reklama

Covid i dezinformacyjny przełom

Reklama

Pojawianie się teorii spiskowych na temat danego wydarzenia nie jest niczym nowym. Teorie spiskowe istniały od lat. Co warte podkreślenia, stanowiły one jednak pewien margines. Problem polega na tym, że sytuacja uległa zmianie, a masa dezinformujących treści coraz bardziej zaczęła zatruwać infosferę. Momentem przełomowym okazała się być pandemia Covid-19. To ona była punktem kulminacyjnym, który znacząco zwiększył liczbę fake newsów w mediach, szczególnie w internecie. To już pierwsze miesiące pandemii przyniosły teorie mówiące o „wielkim resecie".

Czytaj też

Dlaczego Davos?

Dlaczego teorie spiskowe i różnego rodzaju fake newsy tak mocno przylgnęły do szczytu w Davos? Szwajcarska miejscowość przez najbliższy tydzień gwarantuje setki wystąpień, podczas których poruszane są najróżniejsze tematy. Należą do nich między innymi tak palące problemy, jak globalne ocieplenie, niestabilność geopolityczna czy wspomniana pandemia. W związku z tym, że szczyt trwa kilka dni, rzeczą naturalną jest to, że do niektórych ustaleń dochodzi także za kulisami. To właśnie świadomość tego faktu, jest czynnikiem, który rodzi różnego rodzaju podejrzenia u części obserwatorów.

„Kiedy mamy bardzo wysoki poziom niejednoznaczności, bardzo łatwo wypełnić narrację" – stwierdziła Kathleen Hall Jamieson (Centrum Polityki Publicznej w Annenbergu na Uniwersytecie Pensylwanii).

Czytaj też

Jej zdaniem społeczeństwo w niepewnych czasach stało się jeszcze bardziej podatne na dezinformację. Według niej czasy chaosu, których coraz mocniej doświadczamy, sprzyjają skuteczniejszemu przebijaniu się teorii spiskowych. Problem w tym, że niewiele wskazuje na to, żeby czasy chaosu zmierzały do końca.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama