Reklama

Technologie

Trwa Światowe Forum w Davos. Microsoft udokumentuje zbrodnie wojenne w Ukrainie

Mychajło Fedorow, wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy
Autor. President.gov.ua/ Wikimedia Commons/ CC BY 4.0

Wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow poinformował, że podczas Światowego Forum w Davos spotkał się m.in. z szefem Microsoftu Bradem Smithem. Gigant technologiczny będzie współpracował z Ukrainą, by pomóc w cyfrowym udokumentowaniu rosyjskich zbrodni wojennych dla ONZ.

Reklama

Od niedzieli trwa Światowe Forum w Davos (WEF) - ponownie w stacjonarnej formule, ale tym razem z oczywistych względów bez udziału Rosji. Poza debatami o odbudowie świata po pandemii, rynku pracy czy o zmianach klimatycznych, Szczyt będzie skupiał się także na wojnie w Ukrainie i jej skutkach.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow podał, że podczas wydarzenia udało mu się ustalić z szefem Microsoftu Bradem Smithem, że koncern będzie zaangażowany we współpracę z Ukrainą w zakresie dokumentowania szkód wojennych oraz rosyjskich zbrodni dla Organizacji Narodów Zjednoczonych.

„Złapany Brad Smith w Davos. Ukraina będzie współpracować z zespołem Microsoft w zakresie dokumentowania szkód i zbrodni wojennych dla ONZ. Firma będzie uczestniczyć w procesie przebudowy wiodącej branży cyfrowej. I długo oczekiwana wiadomość dla naszych graczy: Xbox będzie ukraiński: konta i sklep” – poinformował Fedorow na swoim oficjalnym koncie na Twitterze.

Czytaj też

Ukraińcy mogą zgłaszać zbrodnie wojenne i szkody w aplikacji Diia

Ukraiński rząd stawia na nowe technologie. Jeszcze przed wojną prezydent Zełenski deklarował walkę z biurokracją i cyfryzację kluczowych usług. Teraz – w czasie konfliktu – pojawiają się nowe możliwości walki z wrogiem, takie jak zgłaszanie rosyjskich sił zbrojnych za pośrednictwem aplikacji.

W czasie pokoju aplikacja Diia służyła do kontaktu obywateli z rządem, umożliwiając im dostęp do dokumentów w formie cyfrowej (m.in. dowodu osobistego), płacenie podatków czy korzystanie z usług publicznych.

W czasie wojny Ministerstwo Transformacji Cyfrowej wprowadza szereg rozwiązań technologicznych, w tym uruchomiono nową funkcję E-Enemy, dzięki której Ukraińcy mogą poinformować swoich żołnierzy o tym, że zauważyli rosyjskie wojska.

Czytaj też

/NB

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama