Polityka i prawo
Stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie całego kraju
Stopień alarmowy ALFA-CRP został wprowadzony decyzją premiera w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Ma to bezpośredni związek z sytuacją na Ukrainie.
Stopień alarmowy ALFA-CRP został wprowadzony zarządzeniem premiera od 15 lutego (od 23:59) do 28 lutego (do 23:59) br. na terenie całego kraju. Jest to najniższy z 4 stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych - podało w komunikacie RCB.
Dodano, że "stopień ALFA-CRP jest sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Oznacza to, że administracja jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych".
Jak informowaliśmy, we wtorek po południu przestały działać strony internetowe ministerstwa obrony i sił zbrojnych Ukrainy. Problemy występują również w państwowych bankach - Oschadbank i Privat. Ukraiński Stratcom potwierdził, że są one wynikiem trwającego cyberataku. O sprawie pisaliśmy tutaj.
Czytaj też
W styczniu także wprowadzono stopień alarmowy
Przypomnijmy, że w styczniu br. premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie całego kraju (obowiązywał on od wtorku 18 stycznia od godz. 23:59, do niedzieli 23 stycznia 2022 r. - do godziny 23:59).
Miało to ścisły związek z sytuacją na Ukrainie i cyberatakiem do jakiego doszło wtedy kilka dni wcześniej na strony organów rządowych. W efekcie ucierpiało ok. 70 witryn różnych struktur szczebla ogólnokrajowego i regionalnego. Ukraina najpierw podejrzewała, że to grupa cyberprzestępców powiązana z białoruskim wywiadem odpowiada za cyberatak, w następnie wskazała jednak na Rosję. Jako pierwsi opisywaliśmy, że w komunikacie, który cyberprzestępcy po sobie pozostawili, zamieszczono treści, mające w oczywisty sposób przypisywać sprawstwo cyberataku Polakom.
Jak informowaliśmy na łamach CyberDefence24.pl , amerykański wywiad oraz agencje ds. bezpieczeństwa oceniły, że cyberprzestrzeń jest kluczowym frontem konfliktu wokół Ukrainy. Ich zdaniem USA muszą być gotowe na wrogie działania ze strony Rosji, dlatego rząd musi współpracować z sektorem prywatnym, aby zwiększyć swoją cyberodporność.
Czytaj też
/NB
Czytaj też
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany