Polityka i prawo
Opłata reprograficzna wzrośnie. Sprzęt elektroniczny zdrożeje?
Maksymalna wysokość opłaty reprograficznej po planowanych zmianach w polskim prawie ma wynieść nawet 4 proc. ceny urządzeń takich jak komputery, tablety czy nośniki, pozwalające na powielanie muzyki, filmów lub książek. Jej wdrożenie ma przełożyć się na finansowanie działalności artystów zawodowych.
Opłata reprograficzna pobierana jest już teraz, jednak po zmianach planowanych w polskim prawie jej wysokość wzrośnie nawet kilkadziesiąt razy.
Maksymalna wysokość opłaty reprograficznej ma wynieść 4 proc. ceny nowego urządzenia elektronicznego . Jeśli kupujemy zatem komputer, tablet czy czytnik ebooków, a nawet czyste nośniki takie, jak płyty CD czy pendrive'y, musimy liczyć się z tym, że zapłacimy za nie dużo więcej.
Jakie zyski z nowej daniny i dla kogo?
Według szacunków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wpływy z nowego podatku, który zapłacimy wszyscy, kupując nowy sprzęt służący nie tylko do rozrywki, ale też do nauki i pracy, mają wynieść ponad pół miliarda złotych.
Dane te podano w ocenie skutków regulacji aktualnego projektu Ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego.
Pieniądze pozyskane z opłaty reprograficznej mają posłużyć jako dopłaty do składek ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego dla najmniej zarabiających artystów zawodowych.
Branża krytycznie o zmianach w opłacie reprograficznej
Związek Cyfrowa Polska podkreśla, że za wsparcie artystów zapłacą konsumenci, kupujący urządzenia elektroniczne.
Warto przy tym zauważyć, że w Polsce szaleje inflacja, która rok do roku wyniosła w czerwcu 15,6 proc., a ceny sprzętu rosną nie tylko ze względu na warunki gospodarcze w kraju, ale i np. na kryzys półprzewodnikowy i niedobory komponentów na świecie .
Krytycznie do nowej wersji opłaty reprograficznej podchodzi również resort edukacji i nauki, który wskazuje, że wzrost cen urządzeń elektronicznych odbije się na dostępie uczniów do możliwości kształcenia się.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego natomiast przekonuje, że obawy te są bezzasadne i twierdzi, że wzrostu cen komputerów, tabletów i innych urządzeń elektronicznych podpadających pod nowe przepisy nie będzie.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany