Reklama

Polityka i prawo

Opłata reprograficzna nie obejmie smartfonów

fot.  Jenny Ueberberg/ Unsplash / Domena publiczna
fot. Jenny Ueberberg/ Unsplash / Domena publiczna

”Umówiliśmy się, że w tym rozporządzeniu smartfonów nie będzie i dotrzymamy tego ustalenia” - stwierdził Piotr Gliński, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu pytany o kwestię opłaty reprograficznej wobec smartfonów.

Gliński był pytany przez "DGP" m.in. o to, co się dzieje z projektem ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego, na którą czekają twórcy. "Uzgodnienia i konsultacje wciąż trwają, a okres urlopowy nam nie sprzyja" - odpowiedział.

"Dopiero w ostatnich dniach otrzymaliśmy opinię Rządowego Centrum Legislacji i Rady Legislacyjnej. Musimy się do nich ustosunkować, więc zajmie to chwilę. To skomplikowana, systemowa, duża ustawa. Jej źródłem był nasz wieloletni dialog ze środowiskiem artystycznym w postaci ogólnopolskich konferencji kultury" - wyjaśnił.

Bez znaczących zmian w ustawie

Zapytany czy już wiadomo, jakie zmiany nastąpią w projekcie wskutek konsultacji i uwag, odparł, że "ustawa jest dobrze przygotowana i przemyślana".

"Została poprzedzona pogłębionymi, wszechstronnymi analizami. Nie spodziewam się zatem znaczących zmian w tym projekcie. Mogłyby one bowiem wypaczyć filozofię tej regulacji. Jej istotą jest połączenie kwestii ubezpieczeń społecznych dla dużej części artystów, którzy pozostają poza tym systemem, z kwestią solidarności środowiskowej. Część opłaty reprograficznej trafi na fundusz, który będzie dofinansowywał ubezpieczenia nieubezpieczonych dotąd artystów. Opłata reprograficzna jest uczciwą, stosowaną w wielu krajach rekompensatą dla twórców za dozwolony użytek publiczny, czyli za to, że za darmo coś odtwarzamy czy słuchamy muzyki w urządzeniach elektronicznych" - mówił.

Dodał, że w Polsce od lat artyści nie dostają rekompensaty, choć "we wszystkich cywilizowanych krajach twórcy ją otrzymują". "Reprezentanci artystów, czyli organizacje zbiorowego zarządu prawami autorskimi, podczas konsultacji zgodzili się podzielić tymi pieniędzmi z grupą najuboższych artystów" - poinformował.

Bez smartfonów w rozporządzeniu

Gliński był też pytany o to, czy są brane pod uwagę ewentualnie inne źródła sfinansowania ubezpieczeń dla artystów niż opłata reprograficzna. "Nie. Obstajemy przy zaproponowanym modelu, bo jest on optymalny i zawiera bardzo istotny element solidarnościowy. Pamiętajmy, że bez artystów nie ma kultury, a bez kultury nie ma społeczeństwa i tożsamości" - podkreślił.

Pytany, czy smartfony – których w obecnym projekcie rozporządzenia do ustawy nie ma na liście urządzeń – zostaną objęte opłatą reprograficzną, poinformował, że "umówiliśmy się, że w tym rozporządzeniu smartfonów nie będzie i dotrzymamy tego ustalenia".


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze