Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Ustawa o KSC pozytywnie zaopiniowana. Zlecono pilne procedowanie projektu

Autor. CyberDefence24

„Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych pozytywnie zaopiniował projekt zmiany ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa” - przekazała kancelaria premiera.

Reklama

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wskazała, że to ważny krok w sprawie procedowania KSC. Dodatkowo przekazała, że komitet rady ministrów zlecił pilne procedowanie projektu.

Reklama

Prace legislacyjne nad nowelizacją przepisów trwały od września ubiegłego roku, kiedy to zaprezentowano pierwszą wersję projektu nowych regulacji KSC. Jak dotąd projekt nie doczekał się jednak ostatecznej akceptacji i wejścia w życie.

Przypomnijmy, przepisy nowelizacji (m.in. art. 61a ust 1) wskazują, że w imię „ochrony ważnego interesu państwowego" minister właściwy ds. informatyzacji będzie odpowiedzialny za proces uznania danego dostawcy za „dostawcę wysokiego ryzyka".

Reklama

Przepisy budzą silne emocje z różnych stron rynku i sceny politycznej. Wywołują je m.in. właśnie regulacje dotyczące procedury uznania firmy za dostawcę wysokiego ryzyka. Swoje niezadowolenie z proponowanego kształtu regulacji w tym zakresie silnie wyrażała m.in. firma Huawei.

Na łamach naszego portalu koncern jednoznacznie określił nowelizację jako „ewidentną dyskryminację , naruszającą międzynarodowe umowy handlowe i regulacje dotyczące swobody prowadzenia działalności gospodarczej, skopiowana z poprzedniej wersji ustawy".

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama