Reklama

Polityka i prawo

Cieszyński: Są grupy interesu, którym zależy, aby ustawa o KSC nie weszła w życie

fot. Janusz Cieszyński, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa/ Twitter
fot. Janusz Cieszyński, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa/ Twitter

Są grupy interesu, którym zależy, aby ta ustawa nie weszła w życie - powiedział w środę podczas rozmowy w radiu RDC sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. Jak zapowiedział, nowelizacja ustawy o KSC będzie rozpatrywana na jednym z najbliższych posiedzeń stałego komitetu Rady Ministrów.

Reklama

Cieszyński, pytany o to, kiedy możemy spodziewać się dalszych prac nad nowelizacją ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC), powiedział, że ustawa ta trafiła już pod obrady stałego komitetu Rady Ministrów i "będzie rozpatrywana na jednym z najbliższych posiedzeń".

Reklama

Jak dodał, spłynęło do niej bardzo dużo uwag z różnych stron w ramach konsultacji, do których w procesie legislacyjnym rząd musi się odnieść.

Czy komuś zależy, aby ustawy o KSC nie było?

Reklama

Minister podkreślił, że procedowane przepisy to nowelizacja obowiązującej od 2017 roku ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, a wszystkie działania na tym polu obecnie podejmowane przez Polskę mają w niej właściwe oparcie prawne.

"Tam (w nowelizacji - red.) są kwestie strategiczne, długofalowe, które dobrze, aby były wypracowane i dopracowane w gronie rządowym" - powiedział Cieszyński. "Często pośpiech nie sprzyja jakości aktów prawnych. Tempo procedowania ustawy jest racjonalne, myślę że niedługo prace na poziomie rządowym zakończą się i trafi ona do Sejmu, gdzie będzie jeszcze długa debata" - dodał polityk.

Czytaj też

"Myślę że są grupy interesu, którym zależy, żeby ta ustawa nie weszła w życie" - powiedział Cieszyński, nie wskazując jednak, o jakie grupy chodzi. Jego zdaniem jednak w tym roku ustawa "wyjdzie z Sejmu". "Nie sądzę, aby więcej niż dwa posiedzenia Sejmu były potrzebne żeby to przeanalizować" - ocenił minister.

Kiedy aukcja częstotliwości dla 5G?

Pytany o to, kiedy odbędzie się aukcja częstotliwości dla budowy sieci łączności 5G, Cieszyński powiedział, że "prezes UKE Jacek Oko odpowiadający za uruchomienie aukcji jasno deklaruje, że w momencie, kiedy ta ustawa (o KSC - red.) zostanie przyjęta przez komitet stały Rady Ministrów, on uruchomi konsultacje w sprawie aukcji".

"To dotyczy tzw. pasma C. Myślę, że stały komitet Rady Ministrów to już naprawdę jest nieodległy termin i wtedy ta aukcja się też rozpocznie" - dodał.

Kto w Polsce pamięta o problemach ze spoofingiem

Cieszyński pytany był również o to, czy pojawią się oczekiwane rozwiązania mające walczyć ze spoofingiem. O prawdziwej pladze tego zjawiska pisaliśmy dla Państwa w naszym serwisie w licznych artykułach z początku tego roku, kiedy ofiarami spoofingu stały się różne osoby publiczne ze świata polityki i mediów.

"My tym tematem zajmujemy się od lipca ubiegłego roku, nie jest prawdą, że podjęliśmy to dopiero, kiedy dotknęło to polityków" - powiedział minister.

Jak wyjaśnił, nie udało się przedstawić rozwiązań w zapowiadanym do końca I kwartału tego roku terminie ze względu na "przerzucenie sił na odcinek ukraiński".

W opinii Cieszyńskiego pomysł Prokuratury Krajowej obejmujący paszportyzację pomiędzy telefonami w polskich sieciach jest nie do zrealizowania, gdyż wymagałby wymiany wielu milionów aparatów.

"Mamy pomysły, które są do wdrożenia szybciej. Każdy kto się tym tematem zajmuje wie, że nie da się tego rozwiązać od ręki" - powiedział Cieszyński.

"Mamy jednak gotowe rozwiązanie jeśli chodzi o smishing - to analiza wzorców złośliwych SMS-ów. Jeśli w jednej sieci zostanie przesłany złośliwy SMS i ktoś go zgłosi, zostanie to bardzo szybko rozpropagowane również po innych sieciach" - wyjaśnił.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama