Polityka i prawo
Rusza procedura dla 5G w Polsce. Padła data
„Termin startu konsultacji dokumentacji aukcyjnej dla pasma C zbliża się wielkimi krokami” - mówił nam pod koniec listopada Witold Tomaszewski, rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Teraz padła konkretna data.
W listopadowej rozmowie z naszym portalem rzecznik UKE wskazywał, że start konsultacji dokumentacji aukcyjnej na częstotliwości istotne z perspektywy 5G w Polsce „zbliża się wielkimi krokami” i „należy oczekiwać tego już wkrótce”.
W branży nieoficjalnie mówiło się o rozpoczęciu procedury przydziału częstotliwości dla 5G już w grudniu, przy dalszym braku przyjęcia nowelizacji ustawy o KSC. Rynek tłumaczył, że nie wierzy w zapewnienia o tym, iż proces legislacyjny przepisów nastąpi „już wkrótce”.
Teraz padła jasna zapowiedź ze strony Urzędu Komunikacji Elektronicznej. W oficjlanym komunikacie czytamy, że „20 grudnia wystartuje proces konsultacji dokumentacji aukcyjnej na pasmo >>C<< (3480-3800 MHz)”. To jedno z pasm pionierskich sieci.
UKE deklaruje również, że w przyszłym tygodniu (20 grudnia) przedstawione zostaną szersze informacje o szczegółach konsultacji.
Nowelizacja ustawy wciąż w tym samym punkcie
Proces, na którego start z niecierpliwością czekała cała branża powoli rusza. Procedury zaczynają być uruchamiane, jednak ma to miejsce w czasie, kiedy nowelizacja ustawy o KSC wciąż "nie przeszła" przez Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych. Pomimo że pryncypia zostały już ustalone, nadal trwa debata nad szczegółowymi zapisami regulacji. To sprawia, że wciąż nie zrobiono kolejnego kroku na ścieżce legislacyjnej.
Co ciekawe, na początku sierpnia prezes UKE dr inż. Jacek Oko skierował do prezesa PIIT Andrzeja Dulki pismo, w którym stanowczo zadeklarował, że czeka z ogłoszeniem konsultacji aukcji do momentu przyjęcia przez Komitet Stały Rady Ministrów projektu nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa.
„Brak nowelizacji UKSC jest bezpośrednią przeszkodą uniemożliwiającą rozpoczęcie konsultacji aukcji” – stwierdził wówczas dr inż. Jacek Oko w piśmie, do którego treści dotarliśmy.
Szef UKE tłumaczył, że w innym przypadku istnieje ryzyko naruszenia praw nabytych i uzasadnionych oczekiwań dysponenta częstotliwości. W praktyce oznaczałoby to możliwość strat po stronie operatorów, a więc mogliby wnioskować o odszkodowanie wobec Skarbu Państwa.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany