Reklama

Polityka i prawo

Rosyjska agresja. Polska blisko porozumienia obronnego

Autor. 18 Dywizja Zmechanizowana (@Zelazna_Dywizja)/Twitter

Polska, Ukraina i Wielka Brytania wyraziły wolę zacieśnienia kooperacji i opracowania Trójstronnego Porozumienia o Współpracy. W jego ramach ma dojść do pogłębienia więzi w zakresie cyberbezpieczeństwa. „RP i Wielka Brytania będą kontynuować dostarczanie Ukrainie pomocy” - oświadczyli ministrowie spraw zagranicznych tych krajów.

Reklama

W oświadczeniu wydanym przez MSZ Polski, Ukrainy i Wielkiej Brytanii wskazano, że państwa "łączą głębokie więzi historyczne", które powstały na bazie wspólnych wartości, przywiązania do pokoju i bezpieczeństwa, a także doświadczeń w zakresie przeciwstawiania się i powstrzymywania agresorów, zagrażających wolności na Starym Kontynencie.

Reklama
Podkreślamy, że każde państwo europejskie ma swobodę wyboru lub zmiany swoich ram współpracy ws. bezpieczeństwa, łącznie z traktatami sojuszniczymi i że żadne państwo nie może uznawać żadnej części Europy za swoją strefę wpływu.
Oświadczenie MSZ Polski, Ukrainy i Wielkiej Brytanii
Reklama

Czytaj też

Dowód zaangażowania

Przedstawiciele rządów deklarują, że "nasze trzy kraje zwiększą w wspólne wysiłki na rzecz ochrony stabilności i budowy odporności Ukrainy, wzmacniając demokrację na granicy Europy Wschodniej".

W tym celu ministrowie spraw zagranicznych wyrazili chęć opracowania Trójstronnego Porozumienia o Współpracy, które ma stanowić dowód zaangażowania sygnatariuszy na rzecz "dalszego wzmacniania strategicznej współpracy oraz zobowiązań naszych trzech krajów w zakresie najważniejszych kwestii dotyczących wspierania Ukrainy".

Czytaj też

Cyberbezpieczeństwo. Jeden z obszarów

Jak podkreślono, Polska, Ukraina i Wielka Brytania będą kontynuować wspólne wysiłki w celu rozwoju kooperacji, obejmującej m.in. "koordynację wsparcia Międzynarodowej Platformy Krymskiej, pogłębianie współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa energetycznego oraz wzmocnienie strategicznej komunikacji w celu przeciwdziałania dezinformacji".

Ponadto, ministrowie Polski i Wielkiej Brytanii oświadczyli, że będą nadal wspierać Ukrainę, jednocząc się z nią w trakcie rosyjskiej agresji, która ma miejsce. Wskazali, że ich kraje są w pełni zaangażowane, by stać z ukraińskim narodem w jego wysiłkach na rzecz obrony suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej.

Czytaj też

Polskie cyberwojska we współpracy z Izraelem

Warto także odnotować, że w czwartek Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni gościły delegację Sił Obronnych Izraela. Odbyło się to w ramach dwóch spotkań dotyczących bieżącej i planowanej współpracy.

Przedstawiciele armii obu państw chcą pogłębić więzi w zakresie m.in. wymiany informacji o cyberzagrożeniach, a także zagadnień z obszaru badań i rozwoju projektów.

Jak informowaliśmy, na początku lutego br. gen. bryg. Karol Molenda (Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni) spotkał się z gen. bryg. Yosefem Karadi (IDF Chief Signal Officer and J6 & Cyber Defence Directorate Chief of Staff) z Izraela, by rozmawiać o dalszej współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama