Reklama

Polityka i prawo

Rada Europy o Polsce: użycie Pegasusa potencjalnie nielegalne

Autor. Christian Lue / Unsplash

Użycie Pegasusa w Polsce, na Węgrzech i kilku innych krajach było potencjalnie nielegalne - oceniła Rada Europy w swoim raporcie poświęconym inwigilacji z użyciem zagranicznych narzędzi szpiegowskich.

Reklama

Użycie systemu szpiegowskiego izraelskiej produkcji - Pegasusa - w kilku europejskich krajach mogło być nielegalne - ocenia Rada Europy w swoim najnowszym raporcie (wydało go Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy - PACE).

Reklama

Wiemy o co najmniej 14 krajach członkowskich UE, które korzystały z zagranicznego spyware takiego jak Pegasus. To m.in. Niderlandy, Niemcy, Belgia i Luksemburg. Kraje zostały zapytane przez komisję ds. prawa i praw człowieka PACE, o to, jakie narzędzia nadzoru nad procesem inwigilacji i jakie bezpieczniki stosowały, gdy korzystały ze spyware.

Polska w niechlubnym gronie

Raport PACE wyróżnia Polskę - niestety niekorzystnie - oraz Węgry, Hiszpanię i Grecję jako państwa, w których w związku z wykorzystaniem Pegasusa i podobnych narzędzi doszło do skandalu. Rada Europy wezwała nasz kraj - i nie tylko - do wyjaśnienia w niezależnym i prawidłowo prowadzonym śledztwie wszystkich przypadków inwigilacji tego typu narzędziami.

Reklama

Jak pisze serwis The Record, w raporcie bardzo mocno podkreślono stwierdzenie, że wszystkie państwa członkowskie Rady Europy muszą uregulować pozyskiwanie i wykorzystywanie narzędzi typu spyware przez swoje organy ścigania i agencje wywiadowcze.

Użycie systemów takich jak Pegasus powinno być zdaniem PACE ograniczone wyłącznie do nadzwyczajnych przypadków i jako ostateczność.

Rada Europy wskazuje też, że wszystkie państwa członkowskie powinny stworzyć mechanizmy nadzoru nad użyciem oprogramowania i systemów szpiegowskich.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama