Reklama

Polityka i prawo

Rada Bezpieczeństwa ONZ celem północnokoreańskich hakerów

Fot. State Department/Domena publiczna
Fot. State Department/Domena publiczna

Hakerzy Korei Północnej przeprowadzili serię cyberataków na wybranych przedstawicieli delegacji państw wchodzących w skład Rady Bezpieczeństwa ONZ – wynika z przecieków raportów ONZ, który ma zostać niebawem opublikowany.

11 członków z 6 państw członkowskich Rady Bezpieczeństwa ONZ było celem kampanii spearphisingowej, która miała za zadanie wyłudzić od nich istotne informacje. Atakujący wykorzystali w swoich działaniach gmaila i WhatsAppa, podszywając się pod różne ważne osoby. Autorem kampanii wymierzonej w pracowników ONZ miały być służby wywiadowcze Korei Północnej – informuje Nikkei Asian Review. Informacje o działaniach hakerskich są częścią raportu, który został skierowany do Komisji ds. Sankcji Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat Korei Północnej. Ma zostać opublikowany na początku przyszłego miesiąca, pokazując m.in. jak Pjongjang omija sankcje ONZ przy pomocy kryptowalut.

Hakerzy Kim Dzong Una wykorzystują również kryzys gospodarczy związany z Covid-19 do prowadzenia złośliwej kampanii wymierzonej w amerykański sektor obronny, lotniczy, a także inne istotne z punktu widzenia państwa branże. Cyberprzestępcy podszywali się pod pracodawców, rozsyłając oferty pracy, które w rzeczywistości są nośnikiem złośliwego oprogramowania. Głównym zadaniem hakerów Pjongajnagu było gromadzenie danych na temat ofiar i sektorów, w jakich pracują.

To nie jedyna aktywność hakerów Korei Północnej, która została zidentyfikowana  w ostatnim czasie. Specjaliści Kaspersky Lab poinformowali o wykryciu kampanii wykorzystującej strukturę złośliwego oprogramowania, która została przez ekspertów nazwana MATA. Cyberprzestępcy koncentrowali się na kradzieży danych oraz generowaniu środków finansowych. Ich głównym celem były prywatne firmy z wielu branż i państw, w tym z Polski.

Komentarze