Reklama

Polityka i prawo

Projekt rozporządzenia ws. gniazd USB-C trafił do konsultacji

Projekt rozporządzenia resortu cyfryzacji dotyczący USB-C trafił do konsultacji. Co konkretnie zawiera?
Projekt rozporządzenia resortu cyfryzacji dotyczący USB-C trafił do konsultacji. Co konkretnie zawiera?
Autor. Steve Johnson/Unsplash

Resort cyfryzacji skierował do konsultacji projekt rozporządzenia, którego przepisy mają wdrożyć w życie postanowienia unijnej dyrektywy dotyczącej jednolitego gniazda ładowania. Według regulacji, wskazane typy urządzeń elektronicznych mają posiadać gniazda USB typu C.

Ujednolicenie wejść USB w urządzeniach mobilnych zbliża się wielkimi krokami. Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia resortu cyfryzacji, który zawiera listę kategorii lub klas tzw. urządzeń radiowych. Mają one być konstruowane w sposób umożliwiający ich ładowanie za pośrednictwem gniazda USB C.

Czytaj też

Reklama

Zmiany w gniazdach do ładowania

Co znalazło się na liście sprzętów objętych rozporządzeniem? Wśród urządzeń, których dotkną zmiany, przewidziano m.in. telefony komórkowe, tablety, aparaty cyfrowe, zestawy słuchawkowe, czytniki książek elektronicznych, klawiatury, myszy czy słuchawki douszne.

Projekt przewiduje, że dane urządzenie musi posiadać stale aktywne gniazdo USB typu C, jeżeli jest ono przystosowane do ładowania przewodowego. Jednocześnie zaznaczono, że gniazdo to musi być zawsze dostępne i aktywne. Co również istotne, dla tych urządzeń, które mają być ładowane napięciem powyżej 5 V, mocą powyżej 15 W bądź prądu ponad 3 A, będą obowiązywały specjalne przepisy.

Czytaj też

Reklama

Rozporządzenie trafiło pod konsultacje

Dostępne informacje wyjaśniają, że skierowane do konsultacji rozporządzenie ma status wykonawczego do ustawy Prawo komunikacji elektronicznej. Jednocześnie, ujednolicenie gniazd do ładowania jest wypełnieniem dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2380 z dnia 23 listopada 2022 r.

Z wyjaśnień resortu cyfryzacji zawartych w Ocenie Skutków Regulacji wynika, że Polska wciąż pozostaje jednym z czterech państw UE, w którym przepisy dyrektywy 2022/2380 nie zostały zaimplementowane. Pozostałe kraje z tego grona to Włochy, Austria oraz Grecja.

/PAP/PM

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze