Polityka i prawo
Postępowanie antymonopolowe wobec Facebooka. Akcje platformy idą w dół
Czy działania Facebooka hamują konkurencję i narażają użytkowników na ryzyko? Kolejni prokuratorzy generalni w Stanach Zjednoczonych włączają się w dochodzenie antytrustowe wobec platformy Marka Zuckerberga. Bezpośrednio po ogłoszeniu najnowszych informacji w sprawie śledztwa akcje Facebooka spadły o ok. 3 proc.
Zamiar wszczęcia dochodzenia antytrustowego wobec Facebooka jako pierwsza na początku września ogłosiła prokurator stanu Nowy Jork Letitia James (związana z Demokratami). Wówczas swój udział zgłosiły również stany Kolorado, Floryda, Iowa, Nebraska, Karolina Północna, Ohio, Tennessee i Dystrykt Kolumbii.
"Po kontynuowaniu dwustronnych rozmów z prokuratorami generalnymi z całego kraju, dzisiaj ogłaszam, że znacznie rozszerzyliśmy listę stanów, okręgów i terytoriów badających Facebooka pod kątem potencjalnych naruszeń prawa antymonopolowego" - poinformowała w oświadczeniu prokurator James.
"W naszym dochodzeniu uczestniczy obecnie 47 prawników z całego kraju, według których Facebook mógł narazić dane konsumentów, obniżyć jakość ich wyborów i podnieść cenę reklamy. Kontynuując śledztwo, będziemy korzystać z każdego dostępnego narzędzia dochodzeniowego, aby ustalić, czy działania Facebooka hamują konkurencję i narażają użytkowników na ryzyko" - podkreśliła.
Obecnie zamiar wszczęcia postępowania antytrustowego wobec Facebooka deklarują m.in. Arizona, Arkansas, Connecticut, Delaware, Idaho, Illinois, Indiana, Kansas, Kentucky, Louisiana, Maine, Massachusetts, Michigan, Minnesota, Mississippi, Missouri, Montana, Nevada, New Hampshire, New Jersey, Nowy Meksyk, Dakota Północna, Oklahoma, Pensylwania, Rhode Island, Karolina Południowa, Teksas, Vermont, Wirginia, Wisconsin, Wyoming i terytorium Guam.
Na początku września dziennik "Wall Street Journal" poinformował, że działania podejmowane w ramach postępowania mają koncentrować się wokół wyjaśnienia kwestii kontroli Facebooka nad danymi osobowymi użytkowników oraz odpowiedzialności firmy za zachowania zagrażające ochronie prywatności i konkurencyjności na rynku.
Jak zauważył serwis CNBC, bezpośrednio po ogłoszeniu najnowszych informacji w sprawie śledztwa akcje Facebooka spadły o ok. 3 proc.
Odrębne dochodzenie antymonopolowe wobec koncernu technologicznego w lipcu wszczęła Federalna Komisja Handlu (FTC). W związku z postepowaniem komisja nałożyła na Facebooka 5 mld dolarów grzywny za stosowaną przez koncern polityki prywatności.
Amerykański departament sprawiedliwości prowadzi dochodzenia nie tylko w sprawie Facebooka, ale również jego rywali, w tym Google'a, Amazona i Apple. Dochodzenie ma na celu sprawdzenie dominacji podmiotów w obszarze wyszukiwania internetowego, mediów społecznościowych i usług sprzedaży detalicznej - przypomniał serwis CNBC.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany