Reklama

Polityka i prawo

Polska. ABW w akcji „wybory 2023”

ABW
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW)
Autor. Służby specjalne/www.gov.pl

Wybory do Sejmu i Senatu RP odbędą się 15 października. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) prowadzi działania na rzecz ich zabezpieczenia i ochrony przed m.in. ingerencją z zewnątrz. Tu pierwsza na myśl przychodzi Rosja. 

Reklama

Wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami. 15 października pójdziemy oddać głos, który – w połączeniu z pozostałymi – wpłynie na losy Polski na najbliższe lata. Powinnością obywateli jest udanie się do lokali i wyrażenie swojej woli. Z kolei obowiązkiem władzy jest właściwe zabezpieczenie tego demokratycznego procesu tak, aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem i bez żadnych zakłóceń lub – co gorsze – ingerencji. 

Reklama

Gdy na Ukrainie toczy się wojna, utrzymuje się napięta sytuacja wokół granicy polsko-białoruskiej, a na poziomie międzynarodowym trwa rywalizacja, pojawia się wiele zagrożeń dla naszego krajuWybory są atrakcyjnym celem dla wrogich podmiotów, co pokazały przykłady ze świata (m.in. USA czy Francji). Tu pierwsza na myśl przychodzi Rosja, która słynnie z tego typu kampanii (wystarczy wskazać na amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 r.). Czy podczas październikowej kampanii w Polsce będzie bezpiecznie?  

Czytaj też

Wybory 2023. ABW je zabezpiecza

Posłanka SLD Hanna Gill-Piątek w interpelacji zapytała ministra cyfryzacji, czy jego resort planuje utworzenie specjalnych zespołów, których zadaniem będzie ochrona sieci i systemów Państwowej Komisji Wyborczej (PKW), Krajowego Biura Wyborczego (KBW) oraz innych instytucji.

Reklama

W odpowiedzi Paweł Lewandowski (podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji) wskazuje, że ABW jest w tym obszarze wiodącą instytucją. CSIRT GOV (działający w ramach ABW) pod koniec ubiegłego roku rozpoczął współpracę z KBW. Od maja prowadzona jest ocena bezpieczeństwa m.in. systemów używanych podczas wyborów. Czynności mają zakończyć się pod koniec września. Oznacza to, że Biuro będzie miało około. 2 tyg. na wdrożenie ewentualnych zmian (15 października wybory). 

CSIRT GOV przeprowadził również szkolenia dotyczące cyberhigieny i cyberbezpieczeństwa dla kadry kierowniczej i zespołu informatyki KBW oraz przedstawicieli PKW. Ponadto, w infrastrukturze IT Biura ulokowane są sondy systemu wczesnego ostrzegania o cyberzagrożeniach – ARAKIS GOV (gestorem jest ABW). 

Czytaj też

Trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP

Minister Paweł Lewandowski przypomina, że obecnie w Polsce (na terenie całego kraju) obowiązuje trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP. Wprowadzono go 21 lutego 2022 r. w związku z rosyjskimi działaniami wobec Ukrainy (odczuwalne są one również w Polsce) i od tego momentu jest regularnie przedłużany. Zgodnie z ostatnią decyzją premiera, pozostanie w mocy co najmniej do końca sierpnia br.  

Kluczowe zapisy dotyczące stopni alarmowych znajdują się w „Ustawie z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych” oraz „Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP”.

Z przepisów wynika, że CHARLIE-CRP można wdrożyć, jeśli dojdzie do zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym, godzącego w porządek publiczny lub bezpieczeństwo, w tym Polski lub innego państwa albo też organizacji międzynarodowej.

Jakie obowiązki nakłada trzeci stopień alarmowy na podmioty państwowe i nie tylko? Tłumaczymy w materiale „Stopnie alarmowe CRP. Na czym polegają?”.

Czytaj też

Bezpieczeństwo wyborów. Nie tylko ABW

W odpowiedzi do interpelacji czytamy, że „Działania związane z cyberbezpieczeństwem wyborów realizowane są także w ramach krajowego systemu cyberbezpieczeństwa, w tym m.in. w ramach Projektu Połączonego Centrum Operacyjnego Cyberbezpieczeństwa (PCOC) w zakresie wymiany informacji o zagrożeniach w cyberprzestrzeni, współpracy między CSIRT-ami i komórkami bezpieczeństwa instytucji biorących udział w PCOC”. 

Ministerstwo Cyfryzacji deklaruje, że stale monitoruje sytuację pod kątem cyberzagrożeń. W przypadku wystąpienia incydentów, są one analizowane przez specjalistów. To z kolei stanowi podstawę do wdrażania właściwych środków prewencyjnych

Minister wskazuje też na rolę NASK-PIB, który realizuje zadania w ramach „Osłony informacyjnej kampanii wyborczej 2023 r.”. Co to takiego? Chodzi o rozbudowę witryny, gdzie zamieszczane są treści uznawane za szkodliwe, w tym dezinformacja i fake newsy.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama