Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Stopień alarmowy CHARLIE-CRP przedłużony do końca listopada

cyberbezpieczeństwo
Autor. autor de la página/Wikimedia Commons/CC4.0

Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego przedłużono trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP w cyberprzestrzeni. Będzie on obowiązywał do końca listopada br.

Reklama

W związku z wojną w Ukrainie i potencjalnym ryzykiem wystąpienia cyberataku oraz mniej lub bardziej poważnych incydentów, zdecydowano się przedłużyć obowiązujący od ponad pół roku trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP.

Reklama

Informację przekazało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Stopień alarmowy CHARLIE-CRP będzie obowiązywał przynajmniej do końca listopada br. Decyzja premiera dotyczy także przedłużenia okresu obowiązywania drugiego stopnia alarmowego BRAVO.

Trzeci stopień alarmowy CHARLIE–CRP zostanie po raz kolejny przedłużony, tym razem o miesiąc – wynika z informacji portalu CyberDefence24.pl.

Reklama

Kiedy wprowadza się stopień alarmowy CHARLIE-CRP?

Z przepisów wynika, że można go wdrożyć, jeśli dojdzie do zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym, godzącego w porządek publiczny lub bezpieczeństwo, w tym Polski lub innego państwa albo też organizacji międzynarodowej – pisaliśmy na łamach CyberDefence24.pl.

Ponadto, premier może zadecydować o wprowadzeniu CHARLIE-CRP w przypadku pozyskania „wiarygodnych i potwierdzonych" informacji, dotyczących planowanego zdarzenia o charakterze terrorystycznym na obszarze państwa lub którego skutki mogą uderzać w Polaków albo instytucje poza granicami kraju.

Kluczowe zapisy dotyczące stopni alarmowych znajdują się w „Ustawie z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych” oraz „Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP”. To tam opisano podstawy ich wprowadzenia, wskazano na zadania organów państwowych oraz inne informacje, dotyczące procedur i mechanizmów.

/NB

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama