Armia i Służby
Ważne zmiany w wojsku. Polska reaguje na rosyjskie zagrożenie
![cyberwojska polska DKWOC](https://cdn.defence24.pl/2023/08/16/800x450px/FgiLLvqImuQ3PsmiNlRDsRzMiqDVBWjCZw5EjFoL.tngi.png)
Autor. CyberDefence24.pl
Prezydent Andrzeja Dudy skierował do Sejmu projekt ustawy zakładający ważne zmiany w funkcjonowaniu Wojska Polskiego. Wśród założeń znajduje się nie tylko powołanie Dowództwa Sił Połączonych, ale również kwestie dotyczące cyberwojsk RP i obronności w tej domenie. To reakcja na eskalację zagrożeń ze strony Rosji.
W środę (16 sierpnia br.) do Sejmu trafił projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Propozycja przepisów złożona przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę (przygotowana przez BBN, we współpracy z MON) ma z założenia wzmocnić strategiczne zdolności naszego kraju w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym, podprogowym i działaniom zbrojnym.
Zaproponowane zmiany mają stanowić odpowiedź na obecną sytuację w środowisku bezpieczeństwa. Istotnym czynnikiem jest tu „eskalacja nowych form zagrożeń ze strony Federacji Rosyjskiej, kierowanych przeciwko Polsce oraz pozostałym państwom UE i NATO" – wskazuje kancelaria prezydenta.
Jak podkreślono, założenia ustawy „są zbieżne z rekomendacjami Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP z 2020 r. i przygotowane zostały m.in. na podstawie analizy doktryny działań Federacji Rosyjskiej realizowanych w czasie agresji na Ukrainę, a także ćwiczeń systemu obranego państwa, przeprowadzanych z udziałem Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu, Ministra Obrony Narodowej, Szef Sztabu Generalnego WP oraz innych instytucji państwa".
Nowe dowództwa w Wojsku Polskim
Regulacja przewiduje zmiany dotyczące funkcjonowania Wojska Polskiego pod kątem militarnym i pozamilitarnym. Określa m.in. skład systemu kierowania bezpieczeństwem narodowym oraz wprowadza reformę Systemu Kierowania i Dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP. Tu kluczowe jest – zapowiadane w poniedziałek (14 sierpnia br.) przez prezydenta – przekształcenie Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w Dowództwo Połączonych Rodzajów Sił Zbrojnych (Dowództwo Sił Połączonych).
Równie istotne jest powołanie Dowództwa Wojsk Lądowych, Dowództwa Sił Powietrznych oraz Dowództwa Marynarki Wojennej.
Więcej na ten temat w serwisie Defence24 (m. in. "Prezydencki projekt ustawy. Trzy obszary wzmacniające bezpieczeństwo państwa").
Działania polskich cyberwojsk
Projekt ustawy, który prezydent skierował do Sejmu odnosi się również do kwestii cyber. Wskazano w nim (art. 27 ust 1), że cyberwojska RP „mogą prowadzić działania w celu obrony przed niepożądanymi działaniami w cyberprzestrzeni". Jakimi konkretnie? Wymieniono tu próby:
- uzyskania dostępu do informacji (m.in. poprzez przełamywanie zabezpieczeń);
- niszczenia lub modyfikacji „zapisu istotnej informacji" lub też danych (w tym tych, mających szczególne znaczenie dla m.in. obronności bądź funkcjonowania administracji publicznej), a także zakłócania procesu ich „automatycznego przetwarzania, gromadzenia lub przekazywania";
- zakłócania systemów teleinformatycznych;
- wykorzystywania programów bądź haseł lub też innych danych pozwalających na uzyskanie dostępu do informacji przechowywanych w systemach.
Zgodę wydaje szef MON
Decyzję o podjęciu przez Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) działań, o których mowa w art. 27 ust 1 projektu ustawy, podejmuje minister obrony na wniosek dowódcy cyberwojsk. W jego treści ma zostać uwzględniony rodzaj i zakres czynności podejmowanych przez żołnierzy. Wymagane jest także określenie poziomu zagrożenia.
Projekt ustawy mówi wprost: w momencie, gdy szef MON wyda zgodę na podjęcie działań, przedstawiciele DKWOC (wojskowi i cywile) są zobowiązani do stosowania środków (adekwatnych do poziomu zagrożenia) w celu blokowania lub dezaktywacji nielegalnej aktywności.
Zadania dowódcy
Zaproponowane przez prezydenta przepisy wskazują, że plan obrony w zakresie cyber przygotowuje dowódca cyberwojsk RP, który następnie jest zatwierdzany przez głowę państwa, na wniosek szefa MON, w drodze postanowienia. Warto podkreślić, że w takim planie mają zostać określone m.in. zadania żołnierzy i pracowników DKWOC „w ramach działań́ z zakresu aktywnej obrony" w Polsce lub za granicą.
Dodatkowo, projekt ustawy zobowiązuje dowódcę do „niezwłocznego" informowania ministra obrony o przebiegu i zakończeniu działań, prowadzonych przez cyberwojska w ramach obronny polskiej cyberprzestrzeni. Ten z kolei zawiadamia prezydenta.
Możliwość współpracy z innymi państwami
Regulacja przewiduje również możliwość nawiązywania przez DKWOC współpracy z wojskami, służbami i organami innych państw oraz organizacjami międzynarodowymi. Do takiego stanu rzeczy potrzeba jednak zgody premiera, który zatwierdza wniosek dowódcy, po uzgodnieniu z szefem MON.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?