Reklama

Armia i Służby

Ważne zmiany w wojsku. Polska reaguje na rosyjskie zagrożenie

cyberwojska polska DKWOC
Cyberwojska RP
Autor. CyberDefence24.pl

Prezydent Andrzeja Dudy skierował do Sejmu projekt ustawy zakładający ważne zmiany w funkcjonowaniu Wojska Polskiego. Wśród założeń znajduje się nie tylko powołanie Dowództwa Sił Połączonych, ale również kwestie dotyczące cyberwojsk RP i obronności w tej domenie. To reakcja na eskalację zagrożeń ze strony Rosji. 

Reklama

W środę (16 sierpnia br.) do Sejmu trafił projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Propozycja przepisów złożona przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę (przygotowana przez BBN, we współpracy z MON) ma z założenia wzmocnić strategiczne zdolności naszego kraju w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym, podprogowym i działaniom zbrojnym

Reklama

Zaproponowane zmiany mają stanowić odpowiedź na obecną sytuację w środowisku bezpieczeństwa. Istotnym czynnikiem jest tu „eskalacja nowych form zagrożeń ze strony Federacji Rosyjskiej, kierowanych przeciwko Polsce oraz pozostałym państwom UE i NATO" – wskazuje kancelaria prezydenta

Jak podkreślono, założenia ustawy „są zbieżne z rekomendacjami Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP z 2020 r. i przygotowane zostały m.in. na podstawie analizy doktryny działań Federacji Rosyjskiej realizowanych w czasie agresji na Ukrainę, a także ćwiczeń systemu obranego państwa, przeprowadzanych z udziałem Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu, Ministra Obrony Narodowej, Szef Sztabu Generalnego WP oraz innych instytucji państwa". 

Reklama

Czytaj też

Nowe dowództwa w Wojsku Polskim

Regulacja przewiduje zmiany dotyczące funkcjonowania Wojska Polskiego pod kątem militarnym i pozamilitarnym. Określa m.in. skład systemu kierowania bezpieczeństwem narodowym oraz wprowadza reformę Systemu Kierowania i Dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP. Tu kluczowe jest – zapowiadane w poniedziałek (14 sierpnia br.) przez prezydenta – przekształcenie Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w Dowództwo Połączonych Rodzajów Sił Zbrojnych (Dowództwo Sił Połączonych).

Równie istotne jest powołanie Dowództwa Wojsk Lądowych, Dowództwa Sił Powietrznych oraz Dowództwa Marynarki Wojennej

Więcej na ten temat w serwisie Defence24 (m. in. "Prezydencki projekt ustawy. Trzy obszary wzmacniające bezpieczeństwo państwa").

Czytaj też

Działania polskich cyberwojsk

Projekt ustawy, który prezydent skierował do Sejmu odnosi się również do kwestii cyber. Wskazano w nim (art. 27 ust 1), że cyberwojska RP „mogą prowadzić działania w celu obrony przed niepożądanymi działaniami w cyberprzestrzeni". Jakimi konkretnie? Wymieniono tu próby:

  • uzyskania dostępu do informacji (m.in. poprzez przełamywanie zabezpieczeń);
  • niszczenia lub modyfikacji „zapisu istotnej informacji" lub też danych (w tym tych, mających szczególne znaczenie dla m.in. obronności bądź funkcjonowania administracji publicznej), a także zakłócania procesu ich „automatycznego przetwarzania, gromadzenia lub przekazywania";
  • zakłócania systemów teleinformatycznych;
  • wykorzystywania programów bądź haseł lub też innych danych pozwalających na uzyskanie dostępu do informacji przechowywanych w systemach.

Czytaj też

Zgodę wydaje szef MON

Decyzję o podjęciu przez Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) działań, o których mowa w art. 27 ust 1 projektu ustawy, podejmuje minister obrony na wniosek dowódcy cyberwojsk. W jego treści ma zostać uwzględniony rodzaj i zakres czynności podejmowanych przez żołnierzy. Wymagane jest także określenie poziomu zagrożenia.

Projekt ustawy mówi wprost: w momencie, gdy szef MON wyda zgodę na podjęcie działań, przedstawiciele DKWOC (wojskowi i cywile) są zobowiązani do stosowania środków (adekwatnych do poziomu zagrożenia) w celu blokowania lub dezaktywacji nielegalnej aktywności.

Czytaj też

Zadania dowódcy

Zaproponowane przez prezydenta przepisy wskazują, że plan obrony w zakresie cyber przygotowuje dowódca cyberwojsk RP, który następnie jest zatwierdzany przez głowę państwa, na wniosek szefa MON, w drodze postanowienia. Warto podkreślić, że w takim planie mają zostać określone m.in. zadania żołnierzy i pracowników DKWOC „w ramach działań́ z zakresu aktywnej obrony" w Polsce lub za granicą. 

Dodatkowo, projekt ustawy zobowiązuje dowódcę do „niezwłocznego" informowania ministra obrony o przebiegu i zakończeniu działań, prowadzonych przez cyberwojska w ramach obronny polskiej cyberprzestrzeni. Ten z kolei zawiadamia prezydenta. 

Czytaj też

Możliwość współpracy z innymi państwami

Regulacja przewiduje również możliwość nawiązywania przez DKWOC współpracy z wojskami, służbami i organami innych państw oraz organizacjami międzynarodowymi. Do takiego stanu rzeczy potrzeba jednak zgody premiera, który zatwierdza wniosek dowódcy, po uzgodnieniu z szefem MON.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama