Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Stopień alarmowy CHARLIE–CRP zostanie przedłużony po raz kolejny

Fot. CyberDefence24

Trzeci stopień alarmowy CHARLIE–CRP zostanie po raz kolejny przedłużony, tym razem o miesiąc – wynika z informacji portalu CyberDefence24.pl.

Do tej pory - na podstawie decyzji premiera Mateusza Morawieckiego III stopień alarmowy CRP (CHARLIE–CRP był już kilka razy przedłużany) ostatnia decyzja obowiązywała do wtorku, 31 maja br do godziny 23:59. Ma to oczywisty związek z sytuacją w Ukrainie i zagrożeniem ze strony Rosji w cyberprzestrzeni.

Jak wynika z naszych informacji, przekazanych nam przez Marka Kubiaka, zastępcę dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, pojawiła się rekomendacja służb do przedłużenia stopnia alarmowego CHARLIE-CRP o miesiąc (tj. do końca czerwca br.). We wtorek ma zostać wydane zarządzenie przedłużające w tej sprawie.

Kluczowe zapisy dotyczące stopni alarmowych znajdują się w „Ustawie z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych” oraz „Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP”. To tam opisano podstawy ich wprowadzenia, wskazano na zadania organów państwowych oraz inne informacje, dotyczące procedur i mechanizmów.

Czytaj też

W przypadku zagrożeń o charakterze terrorystycznym dla infrastruktury teleinformatycznej organów administracji lub systemów zaliczanych do infrastruktury krytycznej mogą zostać wprowadzone (w zależności od skali i powagi sytuacji) stopnie: ALFA-CRP (najniższy), BRAVO-CRP, CHARLIE-CRP oraz DELTA-CRP.

Więcej o stopniach alarmowych pisaliśmy w poniższym tekście.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze