Reklama

Polityka i prawo

Plaga cyberataków w sektorze edukacji. Niepokojący trend umacnia się

Fot. Mira Kireeva/unsplash.com
Fot. Mira Kireeva/unsplash.com

Sektor edukacji jest coraz bardziej nękany cyberatakami – alarmują specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa. Od połowy ubiegłego roku ich liczba w tym obszarze znacznie wzrosła. Najwięcej incydentów odnotowują podmioty z Indii, Włoch i Izraela. 

Specjaliści Check Point od połowy 2020 roku odnotowują regularny wzrost średniej liczby cyberataków w skali tygodnia, wymierzonych w podmioty działające w sektorze edukacji. To także obszar, w którym występuje najwięcej incydentów w porównaniu z innymi dziedzinami.

Od wybuchu pandemii

Taki stan rzeczy wiąże się z wybuchem pandemii koronawirusa i koniecznością przejścia na tryb pracy zdalnej. Nauka online stała się nieodzownym elementem codzienności, a wiele organizacji i instytucji nie było na to gotowych. Szybko zaczęto dostosowywać warunki pracy do nowych wymogów, ale pośpiech nie sprzyjał zachowaniu zasad cyberbezpieczeństwa.

To zachęciło atakujących do wzmocnienia swoich działań oraz zwiększenia aktywności. Potwierdzają to liczby, według których w lipcu br. w sektorze badań i edukacji odnotowano największą liczbę cyberataków – średnio było to 1739 ataków na jeden podmiot w ciągu tygodnia. Mówimy tu o wzroście o 29 proc. w stosunku do pierwszej połowy 2021 roku. 

Najbardziej nękani

W ubiegłym miesiącu najwięcej incydentów w sektorze edukacji miało miejsce w Indiach (5196 w tygodniu). Na drugim miejscu uplasowały się Włochy (5016), a następnie Izrael (4001) i Australia (3934).

Najbardziej nękane są organizacje z Azji Południowej (średnio 5084 ataków tygodniowo). Z kolei na dalszych pozycjach znajdują się podmioty z Azji Wschodniej (3873) oraz Australii i Nowej Zelandii (3684).

Cenne wskazówki

Specjaliści Check Point wskazują na konieczność wzmocnienia haseł (zwłaszcza poczty e-mail i/lub innych aplikacji służbowych), co przyczyni się to do podniesienia poziomu cyberbezpieczeństwa. Podstawą jest także zachowanie czujności i nie wchodzenie w podejrzane linki. Warto także zainwestować w dobrej jakości oprogramowanie antywirusowe.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze