Reklama

Polityka i prawo

Pierwszy międzynarodowy szczyt bezpieczeństwa AI odbędzie się w listopadzie

Autor. TS / Unsplash

Pierwszy międzynarodowy szczyt bezpieczeństwa sztucznej inteligencji odbędzie się na początku listopada w Wielkiej Brytanii. W legendarnym Bletchley Park spotkają się przedstawiciele państw, biznesu i nauki.

Reklama

Wielka Brytania będzie gospodarzem pierwszego międzynarodowego szczytu bezpieczeństwa sztucznej inteligencji. Odbędzie się on na początku listopada w legendarnym Bletchley Park, gdzie w czasie II wojny światowej działali kryptolodzy pracujący m.in. nad deszyfracją Enigmy.

Reklama

Co będzie przedmiotem debaty?

Reklama

Dziennik "Financial Times" pisze, że Wielka Brytania chce zwołać szczyt po to, aby wraz z "podobnie myślącymi" państwami spróbować odnieść się do globalnych zagrożeń stwarzanych przez szybki rozwój sztucznej inteligencji. Dotykają one wielu sfer naszego życia - m.in. demokracji, gdzie AI może być wykorzystana jako broń zarówno w ramach operacji informacyjnych, jak i innych działań cyberofensywnych.

Oprócz przedstawicieli państw, w szczycie wezmą udział również reprezentanci świata akademickiego, a także firmy technologiczne. Wiadomo już, że pojawią się osoby związane z laboratorium DeepMind należącym do Google'a, a także z firmą Microsoft, OpenAI i Anthropic.

Szczyt organizuje rząd Wielkiej Brytanii, a jego obrady po raz pierwszy - jeszcze bez ujawniania daty - zapowiedział w czerwcu premier Rishi Sunak po spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem.

Czy Chiny zasiądą przy stole?

W spotkaniu w Bletchley Park mają wziąć przedstawiciele państw, firm i instytucji badawczych, które są kluczowe dla rozwoju sztucznej inteligencji.

Jak pisze "FT", Wielka Brytania chętnie zaprosiłaby też do udziału Chiny - pozostaje jednak pytanie o wartości demokratyczne, bo jak twierdzą źródła dziennika - te są istotnym kluczem w wyborze uczestników spotkania.

Chiny odgrywają bardzo dużą rolę w wyścigu do rozwoju AI. Interesujące są m.in. regulacje Państwa Środka, o których rozlegle pisaliśmy na naszych łamach w tej analizie . Istnieją jednak uzasadnione wątpliwości co do roli, jaką Chiny miałyby odegrać na szczycie - londyńska gazeta zaznacza, że przedstawiciele innych państw "raczej nie znajdą wspólnego języka w temacie regulacji" z ChRL.

To właśnie regulacje mają być najgorętszym tematem dyskusji podczas obrad - nie tylko w kontekście europejskiego Aktu o sztucznej inteligencji , nad którym wciąż trwają prace, ale także obaw wyrażanych przez przedstawicieli rządów, opinii publicznej i środowisk akademickich związanych np. ze zmianami, które szybki rozwój sztucznej inteligencji spowoduje np. na rynku pracy.

Na CyberDefence24.pl poświęciliśmy tym tematom sporo miejsca - jak również kwestii np. wykorzystania sztucznej inteligencji do dezinformacji czy działań propagandowych .

Nie tylko generatywna AI

Obawy regulatorów, polityków i badaczy budzi jednak nie tylko generatywna sztuczna inteligencja, o której w ostatnich miesiącach jest zdecydowanie najgłośniej.

Przedmiotem obrad mają być także szersze zastosowania AI, silna sztuczna inteligencja, etyka wdrożeń systemów AI oraz potencjał wykorzystania tej technologii przez cyberprzestępców.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*

Reklama

Komentarze

    Reklama