Reklama

Polityka i prawo

Od października EKUZ bez możliwości złożenia wniosku poprzez e-mail

fot.  Crew/ Unsplash/ Domena publiczna
fot. Crew/ Unsplash/ Domena publiczna

Od 1 października 2021 roku wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) będzie można złożyć online przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) i ePUAP. Nie będzie już możliwości złożenia wniosku przez e-mail.

EKUZ to dokument, który potwierdza nasze prawo do bezpłatnego leczenia w państwie Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Mogą ją uzyskać wszystkie osoby mające prawo do opieki medycznej w Polsce. Karta jest wystawiana dla każdej osoby oddzielnie, a jej wyrobienie jest bezpłatne.

Do tej pory wniosek o kartę można było złożyć na kilka sposobów: osobiście w oddziale lub delegaturze Narodowego Fundusz Zdrowia, pocztą elektroniczną, za pośrednictwem ePUAP, poprzez Internetowe Konto Pacjenta i pocztą tradycyjną na adres NFZ.

Możliwość poprzez IKP i ePUAP

Od 1 października br. nie będzie możliwości złożenia wniosku przez e-mail. Online będzie dostępny poprzez IKP lub ePUAP. Kartę nadal będzie można uzyskać w oddziałach wojewódzkich i delegaturach NFZ.

NFZ wskazuje, że minęło ponad 12 miesięcy od uruchomienia 11 lipca 2020 roku usługi umożliwiającej złożenie wniosku o EKUZ przez IKP. Na początku liczba EKUZ wydanych na podstawie takich wniosków wyniosła zaledwie 5 proc. wszystkich wydanych kart. Do połowy lipca 2021 roku liczba ta wzrosła do ok. 70 proc. Fundusz zaznacza, że usprawniono automatyczną obsługę wniosków, których wpływa w sezonie wakacyjnym ponad 150 tysięcy miesięcznie.

Zakres leczenia z EKUZ jest ograniczony. Pacjent ma prawo tylko do leczenia: niezbędnego i nieplanowanego, w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa i na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego kraju (jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i my za nią zapłacimy). 


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Źródło:PAP

Komentarze