Reklama

Polityka i prawo

Nowy minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski przedstawia priorytety swojej kadencji

Krzysztof Gawkowski w czasie pierwszej konferencji prasowej.
Krzysztof Gawkowski w czasie pierwszej konferencji prasowej.
Autor. August Żywczyk / Defence24

Nowy minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiedział „szerokopasmowy internet dla wszystkich”, większe otwarcie na współpracę z organizacjami pozarządowymi i społecznymi, nacisk na edukację cyfrową i higienę cyfrową, szybką nowelizację ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, a także walkę z patostreamingiem. Jakie jeszcze ma priorytety?

Reklama

W czwartek w Ministerstwie Cyfryzacji odbyła się pierwsza konferencja prasowa nowego ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego. Zapowiedział działanie interoperacyjne, by inne resorty mogły czerpać z Ministerstwa Cyfryzacji i z nim współpracować. Chodzi o to, aby państwo było bezpieczne na w wielu poziomach i obszarach, m.in. edukacji, wojsku, administracji, ekologii itd.

Reklama

„Traktuję swoją pracę w resorcie jako misję, która towarzyszy resortowi od wielu lat. Od ministra Boniego, poprzez wszystkich kolejnych ministrów cyfryzacji, aż do dzisiaj. Uważam, że prace, które tutaj będziemy realizowali są pewną sztafetą, która powinna być realizowana z podkreśleniem tego, co za nami, ale i jednocześnie z dobrą wizją tego, co przed nami. Jest potrzeba myślenia nie o rewolcyjnych zmianach, ale ewolucyjnych” - podkreślił Krzysztof Gawkowski.

Zaznaczył, że chce, aby Polacy byli dumni z cyfryzacji, a rolę Ministerstwa Cyfryzacji traktuje również jako „koordynatora”, by każdy mógł wskazać kierunki rozwoju; ale i by „nadawać ton przyszłości”.

Reklama

Podstawą strategii Ministerstwa Cyfryzacji ma być dokument przedstawiony w kampanii przez Lewicę - „Cyfrowego państwa”, który szczegółowo opisywał, jakie są priorytety. Jako pierwsi pisaliśmy o nim na łamach CyberDefence24.pl w tym materiale.

Czytaj też

Dostęp do szybkiego internetu

Drugą priorytetową kwestią ma być dostęp do szybkiego internetu, który - zdaniem Gawkowskiego - powinien być już standardem w 2023 roku.

„Powinien być standardem, w którym mamy wysoką dostępność, szybki internet; w którym nie ma białych plam na mapie Polski. Dlatego światłowód powinien być dostępny dla każdego. Na pewno Miniterstwo Cyfryzacji będzie robiło wszystko, aby nie było białych plam. To jeden z priorytetów” - podkreślił polityk.

Poprawa pozycji Polski w rankingu DESI

Kolejnym punktem - celem do zrealizowania ma być podniesienie pozycji Polski w rankingach europejskich pod kątem cyfryzacji. Chodzi o ranking DESI, w którym nasz kraj ciągle zajmuje niską lokatę: „Wciąż nie portafimy wyrwać się z tych dołów, chcemy, aby Polska była coraz wyżej. (…) Podkreślam, że chodzi o rankingi, więc to, co stoi przed nami to doprowadzenie do sytuacji, że Polska będzie w tych rankingach wyżej”.

Czytaj też

Coroczne sprawozdania z działalności

Nowy minister cyfryzacji zapowiedział również, że co roku będzie składał sprawozdania ze swojej i resortu działalności oraz przedstawiał plany na najbliższe miesiące. „Co roku będzie powstawała Księga, co się wydarzyło, co zrealizowano i co przed nami. Obiecuję. Chciałbym, aby to była dobra tradycja. Aby każdy miał tego świadomość i mógł się do tego odnieść” - stwierdził.

Otwarcie na organizacje społeczne

Gawkowskiemu chodzi także o otwarcie na organizacje społeczne, pozarządowe, wolontariuszy, którzy chcieliby porozmawiać czy przedstawić pomysły, jakie można zrealizować z zakresu cyfryzacji. Zapowiedział, że pierwsze spotkanie odbędzie się w przyszłym tygodniu.

„Im więcej ludzi dobrej woli, którzy chcą dla polskiej cyfryzacji pracować, którzy chcą dawać poczucie zaopiekowania tego obszaru, to tym lepiej. Zbudowanie cyfrowej rodziny w Polsce, trzeba z tą dyskusją ruszać szybko” - zaznaczył.

Priorytet: nowelizacja KSC

Priorytetowo ma zostać potraktowana też nowelizacja ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa.

„Przed nami rozważania jak powinien ostatecznie wyglądać kształt Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa. Na pewno będziemy chcieli w 2024 roku - od konsultacji rozpoczynając, później skupiając się na pracach międzyresortowych - zamknąć nowelizację KSC tak, aby w 2024 roku z nową perspektywą w przyszłości zostało przyjęte. To odpowiedzialność za każdego Polaka, obszary instytucji publicznych, biznesu bardzo ważne” - podkreślił szef resortu cyfryzacji.

W kontekście przepisów dot. dostawców wysokiego ryzyka - zdaniem Krzysztofa Gawkowskiego - krajowa infrastruktura krytyczna, szczególnie w obszarze cyberbezpieczeństwa „musi dawać poczucie obywatelskiego bezpieczeństwa, ale i państwowego”. „To nie może być tak, że stworzymy system, który pozwoli na inwigilację przez inne państwa i służby, bo zagrożenia hybrydowe, szczególnie ze Wschodu są coraz większe” - powiedzał w czasie konferencji.

Czytaj też

Resort wolny od lobbingu

Dodał, że chciałby, aby prawo było tworzone stabilnie, a branża mogła się do niego odnosić w konsultacjach. Podkreślił jednocześnie, że „nie będzie ulegał żadnym presjom” i „jeśli ktoś będzie uważał, że resort to miejsce lobbingu cyfrowego” i że będzie można prowadzić w resorcie „doktrynę wielkich korporacji”, a „mali nie mają prawa głosu”, to Gawkowski chce „tę doktrynę odwrócić”.

„Najwięksi mają poczekać, bo są najwięksi. Doktryna Big Techów dla mnie polega na tym, że mają prawo do swojego głosu, ale mają poczekać, bo to oni obsługują obywateli i obywatelki. To w głowach ludzi odbywa się poczucie tego, co powinno być ideą cyfrowej Polski” - zaznaczył.

Edukacja cyfrowa i higiena cyfrowa

Kolejnym ważnym punktem do realizacji będzie edukacja cyfrowa i higiena cyfrowa, rozumiane jako „nauczenie ludzi tego, ze nie trzeba się bać cyfrowych przemian”, ale jednocześnie nauka tego, że skoro „przychodzi się po pracy i myje ręce”, to trzeba zdawać sobie sprawę, że korzystając z aplikacji czy internetu wiąże się to z konsekwencjami. Trzeba mieć również świadomość problemów cyfrowych i cyberbezpieczeństwa. W tym celu mają toczyć się rozmowy z resortami odpowiedzialnymi za naukę i edukację (z ministrem Wieczorkiem i minister Nowacką). Higiena cyfrowa „musi być ludzkim DNA”.

Dodatkowo Ministerstwo Cyfryzacji ma mocno włączyć się w sprawy związane z bezpieczeństwem wewnętrznym, za które odpowiada MSWiA.

Czytaj też

Kontynuacja, ale i naprawianie

Zdaniem Krzysztofa Gawkowskiego, część spraw jest do naprawienia, bo „nie jest tak, że wszystko działało”. Jednym z apsektów jest ustawa Prawo komunikacji elektronicznej”, która zostanie zmieniona w taki sposób, by podkreślono wolności obywatela i by „polityk nie decydował, co jest w pilocie obywateli”.

„Wykryślimy wszystkie kwestie dotyczące ograniczenia wolności obywateli; takie, które sprawiają, że w obszarze telekomunikacji obywatel będzie czuł się nieswojo. (…) Nie godzę się na to, aby cyfryzacja wpływała na politykę, ona ma dawać opiekę nad obywatelem” - zaznaczył minister.

Czytaj też

Prace nad budżetem

W najbliższy weekend rozpoczną się prace nad budżetem, ponieważ ten temat pojawi się na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów.

„Chcemy, aby to był dobry budżet, aby dawał poczucie bezpieczeństwa, że resort dobrze działać; a jednocześnie, że dzięki niemu Polacy będą wiedzieli, jakie są możliwości rozwoju chociażby apikacji mObywatel” - zapowiedział minister cyfryzacji.

Zadeklarował, że resort będzie otwarty, a poza konferencjami będzie składał sprawozdania na papierze, a „błędy będą dyskutowane społecznie”.

Kontynuacja programu "Laptop dla ucznia"

Innymi priorytetami ma być przygotowanie się na wdrożenie przepisów DSA, a w kontekście programu Laptop dla ucznia „to co było dawane, nie będzie odbierane”.

„Nie chcemy zabierać szansy na szybszy rozwój, ale chcemy przyjrzeć się temu, jak powinny być wyłaniane firmy, które dostarczają sprzęt. Na pewno chcemy się przyjrzeć, jak będzie dalej wyglądał kolportaż tego sprzętu. Niektórzy nauczyciele nie byli objęci tym programem, chciałbym, aby nie był on wykluczający, a włączający” - skomentował.

Współpraca z resortem obrony

Ministerstwo Cyfryzacji ma również ścisle współpracować z Ministerstwem Obrony Narodowej i wicepremierem Władysławem Kosiniakiem - Kamyszem.

„Wczoraj rozmawialiśmy w czasie kolegium ds. służb specjalnych o koordynacji międzyresortowej dot. spraw cyberbezpieczeństwa. Dzisiaj rano miałem spotkanie z osobami, które w tym obszarze będą pracowały, w koordynacji z wicepremierem Kosiniakiem - Kamyszem. Chciałbym, aby przedstawił, kto w jego resorcie będzie zajmował się cyfryzacją i cyberbezpieczeństwem” - podsumował Krzysztof Gawkowski.

Od dzisiaj rozpoczynają się także rozmowy dotyczące sprawdzenia dotychczasowych działań z urzędnikami resortu. Audyty mają odbyć się w trzech obszarach, minister cyfryzacji nie zdradził jednak, w jakim dokładnie zakresie.

Walka z patostreamingiem

W czasie konferencji padły też zapowiedzi dotyczące walki z patostreamingiem - w tej sprawie mają pojawić się nowe regulacje.

„Jestem zwolennikiem wolnego, otwartego internetu, bezpieczeństwa, ale niektóre kwestie dotyczące cyberprzemocy i patostreamingu muszą być uregulowane. Nie wyobrażam sobie, że to nie będzie uregulowane, bo sam jestem tatą. Sam to widzę - w imieniu wszystkich rodziców w całej Polsce - nie wyobrażam sobie, abym nie zajął się tym tematem” - zaznaczył.

Ochrona dzieci przed treściami pornograficznymi także ma zostać wprowadzona - wspólnie z przepisami dot. patostreamów.

Przypomnijmy, że projekt w tej sprawie przedstawili politycy Solidarnej Polski w poprzedniej kadencji, ale nie został on uchwalony.

Wiceministrem dr Dariusz Standerski

W turze pytań od dziennikarzy minister Gawkowski potwierdził nasze informacje, że pierwszym z wiceministrów w resorcie będzie dr Dariusz Standerski, o czym informowaliśmy już w środę wieczorem. Pozostali ministrowie mają być znani w przyszłym tygodniu, co także potwierdza nasze doniesienia. Jedna z osób ma zajmować dzisiaj bardzo ważne stanowisko państwowe i pracuje „w tej chwili na bardzo ważnym obszarze”, stąd jeszcze nie została powołana.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze