W środę doszło do zaprzysiężenia rządu, a formalnie wicepremierem oraz ministrem cyfryzacji został Krzysztof Gawkowski. Kilka godzin później pojawił się w gmachu Ministerstwa Cyfryzacji sam, jeszcze bez współpracowników.
Wraz z nowym rządem Donalda Tuska, decyzją premiera przywrócono Ministerstwo Cyfryzacji, po tym jak zniknęło na dwa tygodnie w ramach „tymczasowego” rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Przypomnijmy, że kompetencje ministra cyfryzacji weszły wtedy w skład resortu rozwoju i technologii.
Czytaj też
Także w środę formalnie urząd wicepremiera i ministra cyfryzacji objął Krzysztof Gawkowski.
W resorcie w środę przywitali go Marlena Maląg, była minister rozwoju i technologii oraz Paweł Lewandowski, który wchodził w skład kadr poprzedniego Ministerstwa Cyfryzacji. Była to symboliczna „zmiana warty” i oddanie władzy następcy. Co warto zauważyć, w tej uroczystości nie uczestniczył już były minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.
Krzysztof Gawkowski pojawił się w budynku sam, jeszcze bez współpracowników, co potwierdził także na miejscu - w krótkiej wymianie zdań z Pawłem Lewandowskim.
Serwisowi CyberDefence24.pl przekazał, że „trwają ustalenia w tej sprawie” i że „do końca tygodnia nie będzie wiadomo”, kto obejmie tekę wiceministrów i wspólnie z nim zajmie się wyzwaniami, związanymi z cyfryzacją i cyberbezpieczeństwem.
Na stronie Ministerstwa Cyfryzacji w zakładce „kierownictwo” nie uzupełniono jeszcze informacji na ten temat, choć w wielu resortach już pojawiły się sylwetki sekretarzy stanu i podsekretarzy.
Z kolei w „Porannej rozmowie” RMF FM polityk komentował: „Część wiceministrów z mojego resortu już znam, dziś ostateczne konsultacje w tej sprawie z kolegami z innych partii. W resortach siłowych będą dzisiaj, bo to ten pierwszy krok, który dotyczy też zmiany w służbach, w niektórych resortach sekretarzy stanu, czyli posłowie, którzy wejdą, a następny krok po powrocie Donalda Tuska, czyli pewnie w poniedziałek” – stwierdził.
Obietnice wyborcze Lewicy
Krzysztof Gawkowski jest współautorem koncepcji Lewicy w kampanii wyborczej 2023 roku dotyczącej cyfryzacji państwa. Jej szczegóły jako pierwsi omawialiśmy na łamach CyberDefence24.pl. Zapowiadano między innymi zmianę struktury rządu – wedle zapowiedzi w każdym ministerstwie powinien pracować pełnomocnik ds. cyfrowych, by koordynować działania danego resortu i Ministerstwa Cyfryzacji.
Innym punktem miała być zmiana systemu doboru kadry – pracownikami mieliby być specjaliści w administracji publicznej z jawną listą kadr i niezależną radą, oceniająca ich kompetencje.
Co ciekawe, w czasie Forum Ekonomicznego w Karpaczu, w panelu prowadzonym przed wicenaczelnego CyberDefence24.pl Szymona Palczewskiego, Krzysztof Gawkowski mówił, że „polityk nie powinien być ministrem cyfryzacji”. „Polityk nie powinien zostawać ministrem cyfryzacji, bo to rodzi problemy. W ostatnich latach tę funkcję w Polsce sprawował premier. Gdy szef rządu jest ministrem cyfryzacji to zastanówmy się, czy ma ważniejsze sprawy na głowie? Chociażby pandemię czy wojnę. Dlatego, kiedy przychodzi minister ds. jakiegoś obszaru i zajmuje się tym na poważnie, pojawiają się dobre zmiany” - mówił.
Ocena poprzednika
O swoim poprzedniku, Januszu Cieszyńskim powiedział z kolei, że rozpoczął proces zmian, które należy ocenić pozytywnie. „Minister Cieszyński zrobił wiele dobrego i rozpoczął procesy, które mogą pozytywnie wpłynąć na budowę cyberbezpieczeństwa państwa i obywateli” – ocenił, apelując o kontynuację inicjatyw, nawet po zmianie władzy po wyborach.
Czytaj też
Czy powstanie Agencja Cyberbezpieczeństwa?
Lewica zapowiadała także w swoim programie wyborczym, że powinna powstać Agencja Cyberbezpieczeństwa. Ten projekt opisywaliśmy już w październiku 2021 roku. Zakładał on, że Agencja będzie odpowiadała za szereg zadań. Wśród nich znajdzie się m.in. koordynowanie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa, zapobieganie i wykrywanie zagrożeń, ale i edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa
Czytaj też
Nasz wywiad z Krzysztofem Gawkowskim możecie przeczytać TUTAJ.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].