Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Wielkie obawy, ale mała wiedza o zagrożeniach. Co Polacy wiedzą o cyberbezpieczeństwie?

Podczas otwarcia 6. edycji Digital Festival w Warszawie, zaprezentowano raport o cyberbezpieczeństwie według Polaków. Co się w nim znalazło?
Podczas otwarcia 6. edycji Digital Festival w Warszawie, zaprezentowano raport o cyberbezpieczeństwie według Polaków. Co się w nim znalazło?
Autor. Robinraj Premchand/Pixabay

33 proc. Polaków mało wie o cyberbezpieczeństwie, 45 proc. nie zdało testu phishingowego – wynika z raportu Fundacji Digital Poland „Cyberbezpieczeństwo oczami Polaków 2024”. Badanie w szczegółowy sposób przedstawia stan, w jakim znajduje się cyberbezpieczeństwo w naszym kraju.

3 października 2024 roku w CIC Warsaw miało miejsce otwarcie 6. edycji Digital Festival. W ramach wydarzenia, po raz pierwszy przedstawiono wyniki badania dotyczącego stanu cyberbezpieczeństwa w Polsce, zatytułowanego „Cyberbezpieczeństwo oczami Polaków 2024”.

Czytaj też

Reklama

Wielkie obawy przed oszustwami i atakami

Z dokumentu wyłania się obraz świadomości mieszkańców Polski w kwestii cyberzagrożeń. 36 proc. badanych doświadczyło oszustwa lub cyberataku w ciągu ostatniego roku; z tego grona, 41 proc. osób zostało dotkniętych phishingiem, a 3 pp mniej – scamem. Osobiście ten ostatni problem dotknął 56 proc. Polaków.

Aż 80 proc. mieszkańców naszego kraju obawia się, że liczba oszustw w sieci będzie w najbliższych latach rosnąć. Odpowiedzią według większości mają być kary dla gigantów – opowiada się za nimi 70 proc. badanych. Ze słów Michała Kurka, Partnera w Dziale Consultingu i Szefa Zespołu Cyberbezpieczeństwa w KPMG w Polsce i CEE wynika, że niewielu mieszkańców obawia się dezinformacji.

Czytaj też

Reklama

Niewystarczająca wiedza Polaków

O ile jednak procent osób doświadczonych oszustwami oraz 40 proc. badanych oceniających ryzyko stania się ofiarą ataków może dawać nadzieję w kwestii wiedzy, tak rzeczywistość weryfikuje ją dość brutalnie. Tylko 28 proc. osób sądzi, że posiada dobrą wiedzę o cyberbezpieczeństwie, a 33 proc. ocenia ją jako co najwyżej niską

Sytuacja nie wygląda ciekawie również w przypadku działań po cyberataku33 proc. badanych nie wie, co zrobić, jeżeli do niego dojdzie; tylko 1/4 zadeklarowała, że udałaby się do służb lub instytucji finansowych.

Zastanawiająca jest także wiedza w kwestii zasad prawnych obowiązujących w internecie. Tylko 30 proc. Polaków wie, że krajowe przepisy zakazują osobom poniżej 13 lat posiadania konta w mediach społecznościowych. 10 proc. z kolei przyznało, że nie wiedziało o istnieniu takiego zakazu.

Czytaj też

Reklama

Strach przed technologią

Co ciekawe, prawdopodobnie właśnie niski poziom wiedzy jest przyczyną obaw o korzystanie z najnowszych technologii. 65 proc. Polaków potwierdziło ten fakt w badaniu; największa grupa badanych przekazała, że boi się korzystania z bankowości elektronicznej i robienia zakupów online. Z kolei 30 proc. osób czuje obawy przy korzystaniu z poczty, a 24 proc. – z usług e-administracji.

Badanie potwierdza, że połowa Polaków nie wie komu ufać, połowa Polaków nie wie czy ich urządzenia są bezpieczne, 3 na 10 uważa, że jest skomplikowane lub boi się właśnie, że padnie ofiarą ataku
Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający fundacji Digital Poland

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze