Nowa polityka rozwoju AI. Branża apeluje do rządu

Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, w tym Sekcja AI Poland oraz największe zrzeszenie europejskich startupów AI – European AI Forum AISBL, przedstawiły swoje uwagi po konsultacjach publicznych Ministerstwa Cyfryzacji dotyczących nowej „Polityki rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce do 2030 roku”. Na co zwrócono szczególną uwagę?
W uwagach ogólnych zawarto brak działań ze strony rządu dotyczących „Polityki dla rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce od 2020 roku”, podając przykładowe rozwiązania zarządzania polityką AI w krajach takich jak Wielka Brytania czy Niemcy.
Czytaj też
Mocniejsze zaakcentowanie zagadnień związanych z bezpieczeństwem
Zdaniem organizacji branżowych, obecna wersja dokumentu w niewystarczającym stopniu uwzględnia kwestie bezpieczeństwa wykorzystania i stosowania sztucznej inteligencji. W obliczu nasilających się zagrożeń hybrydowych i cyberataków, Polska powinna traktować rozwój AI nie tylko jako impuls dla gospodarki i społeczeństwa, ale również jako narzędzie do obrony swojej suwerenności cyfrowej.
Propozycją rozwiązania kwestii bezpieczeństwa jest utworzenie dedykowanego mechanizmu „Obserwatorium Zagrożeń AI” w ramach struktury wdrażania Polityki, które prowadziłoby ciągły monitoring zagrożeń związanych z nadużyciami AI ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla administracji oraz kluczowych sektorów działalności Państwa.
Czytaj też
Niższe koszty zgodności z AI Act
Jednym z kluczowych wyzwań dla przedsiębiorców są wysokie koszty związane z dostosowaniem się do wymogów AI Act. Aby ułatwić firmom spełnianie tych regulacji, proponuje się uruchomienie programu wsparcia, który obejmowałby m.in. granty na tworzenie oprogramowania wspierającego zgodność z unijnym prawem. Takie narzędzia mogłyby znacząco obniżyć koszty i zwiększyć dostępność rozwiązań zgodnych z przepisami, szczególnie dla małych i średnich firm.
Czytaj też
Partnerstwo publiczno-prywatne w zakresie AI
W uwagach stwierdzono również, że Polska powinna skupić się na realnej współpracy publiczno-prywatnej (PPP) w obszarze sztucznej inteligencji. Do tej pory wiele inicjatyw prywatnych opierało się na pracy wolontariuszy lub działało bez wsparcia finansowego ze strony państwa.
W związku z tym polski rząd oraz jego agencje, fundusze, banki (np. PFR, BGK, PAIH) powinny postawić na partnerstwo publiczno-prywatne w ramach AI Poland, ADRA, ELLIS, European AI Forum zapewniając odpowiednie fundusze i zasoby.
Czytaj też
Program sektorowych wdrożeń AI
Według organizacji, w strategii należy dodać działania wdrożeniowe o specjalny program sektorowych wdrożeń AI, obejmujący branże o kluczowym znaczeniu dla gospodarki, bezpieczeństwa i konkurencyjności Polski. Wśród proponowanych sektorów znalazły się produkcja, logistyka, energetyka, rolnictwo, transport, sektor zdrowia i finanse.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
SK@NER: Jak przestępcy czyszczą nasze konta?