Reklama

Polityka i prawo

Niemcy: rządowa aplikacja do śledzenia kontaktów międzyludzkich ruszy w tym tygodniu

fot. FIRSTonline / pixabay
fot. FIRSTonline / pixabay

Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn zapowiedział, że już w tym tygodniu mieszkańcom kraju udostępniona zostanie rządowa aplikacja do śledzenia kontaktów międzyludzkich i monitorowania rozprzestrzeniania się Covid-19.

Minister Spahn w wywiadzie dla niemieckiej stacji ARD przyznał, że "aplikacja jest już gotowa do użycia" i, że zostanie udostępniona użytkownikom "w tym tygodniu", nie chciał jednak podać dokładnej daty. Wcześniej niemieckie media sugerowały, że aplikacja może mieć premierę w najbliższy wtorek, Spahn nie chciał jednak komentować tych doniesień.

Niemiecka aplikacja do śledzenia kontaktów powstała we współpracy rządu z niemieckim operatorem Deutsche Telekom i firmą IT SAP. Oprogramowanie oparte na technologii zbliżeniowej bluetooth odnotowywać ma kontakty pomiędzy posiadaczami oprogramowania. Jeśli okaże się, że jeden z użytkowników zakażony jest Covid-19, system poinformuje o tym wszystkie pozostałe osoby, które miały z nim kontakt i zaleci im kwarantannę oraz przeprowadzenie testów obecność wirusa.

Niemieckie władze mają nadzieję, że oprogramowanie będzie kluczowym narzędziem, które pomoże Niemcom uniknąć drugiej fali epidemii.

W ubiegłym tygodniu podobną aplikację udostępniły też Włochy. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama