Polityka i prawo
[NEWS CYBER24 DAY]: Nowelizacja ustawy o KSC trafi do Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych
„Dzisiaj najbardziej aktualna wersja ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa trafi do Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych” - wskazał Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM podczas otwarcia konferencji Cyber24 Day.
W ramach swojego przemówienia Janusz Cieszyński zaznaczył, że wszyscy zastanawiali się nad tym, jak idą prace nad nowelizacją ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa.
„Mogę powiedzieć, że dzisiaj najbardziej aktualna wersja zostanie przekazana pod obrady Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych i dalej do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Obiecaliśmy, że projekt ustawy w ciągu kilku tygodni się pojawi – od 4 do 9 tygodni - i w tym czasie się zmieściliśmy” – podkreślił.
Dodał, że nowelizacja będzie procedowana „zgodnie z obiecanym timingiem”. Natomiast jak tylko skończy się praca nad KSC, departament ds. cyberbezpieczeństwa ma się zająć mechanizmami współpracy między państwem a biznesem. „Wojna w cyberprzestrzeni trwa cały czas, musimy być tego świadomi” – podkreślił pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM.
„Cały czas rozmawiamy, spotykamy się regularnie, z tego, co na początku było tylko słowami, zaczynają wykluwać się operacyjne pomysły. Oczywiście natura tych prac jest taka, że niewiele mogę teraz o nich powiedzieć, ale będzie można się tym pochwalić i to nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Rozmawiam z naszymi partnerami na świecie i kiedy mówię im o kierunku zmian, w którym idziemy, to odpowiadają, że >>my też chcielibyśmy tam być<<”.
Powołanie Funduszu Cyberbezpieczeństwa
Zdaniem Cieszyńskiego bardzo dobrą wiadomością jest fakt, że w projekcie nowelizacji KSC znajdzie się zapis o powołaniu Funduszu Cyberbezpieczeństwa. „Chcemy, aby te środki były we wszystkich instytucjach, które zajmują się cyberbezpieczeństwem, będą to pieniądze na inwestycje – na infrastrukturę i znacznie ważniejsze – na ludzi. Chcemy, aby we wszystkich instytucjach, które zajmują się cyberbezpieczeństwem w Polsce można było dobrze zarabiać” – podsumował Cieszyński.
Konferencja #Cyber24Day odbywa się 12 października, jej organizatorem jest portal CyberDefence24.pl. Relacje na żywo możecie śledzić na Facebooku oraz na Twitterze.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.