Reklama

Polityka i prawo

Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do korzystania z ProteGO Safe w czasie wakacji

Fot. Gustavo Fring/Pexels/Domena publiczna
Fot. Gustavo Fring/Pexels/Domena publiczna

Ministerstwo Cyfryzacji zachęca obywateli do pobrania i zainstalowania aplikacji ProteGO Safe, aby zminimalizować zjawisko rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce. „Warto kontrolować swój stan zdrowia i zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich” - wskazuje resort. 

W ostatnim czasie w Polsce regularnie odnotowywany jest zachorowań na Covid-19. W związku z tym obywatele są zachęcani do aktywniejszej kontroli swojego stanu zdrowia oraz najbliższych, aby w ten sposób ograniczyć rozwój pandemii w kraju. Jednym z przydatnych narzędzi jest aplikacja ProteGO Safe. 

Chroniąc siebie, chronisz innych

Jak wskazuje Ministerstwo Cyfryzacji, przede wszystkim nie wolno rezygnować z noszenia maseczek, mycia rąk i zachowywania odpowiedniego dystansu od innych. Nie należy również przebywać w dużych skupiskach. To ważne szczególnie teraz, gdy liczby nowych przypadków osiągają wysoki poziom.

Co jeszcze zaleca resort? Ministerstwo zachęca do zainstalowania aplikacji, która pomaga minimalizować rozprzestrzenianie koronawirusa, podpowiadając czy dana osoba miała kontakt z nosicielem patogenu. Skuteczność aplikacji zależy od liczby osób, która ją pobierze” - tłumaczy resort cyfryzacji. - Dlatego nie warto czekać, tylko pobrać i zainstalować ProteGO Safe już dziś.

Z tego typu aplikacji (tyle, że pod inną nazwą) korzysta m.in. kilkanaście milionów Niemców, kilka milionów Irlandczyków, czy Włochów. W kilku kolejnych krajach aplikacja za chwilę zostanie opublikowana.

Co daje aplikacja?

Dzięki ProteGO Safe skuteczniej można ochronić siebie oraz bliskich. Koronawirusa nie widać. Wiele osób choruje bezobjawowo, w tym czasie – nieświadomie – zaraża innych” - podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji. Nosicieli wirusa można spotkać w wielu publicznych miejscach, w tym w komunikacji miejskiej, pociągu, sklepie, restauracji, hotelu czy na plaży.

Posiadając dostęp do aplikacji, w przypadku kontaktu z chorym, użytkownicy otrzymają odpowiednią informację wraz ze wskazówkami, co w takiej sytuacji zrobić. Dzięki temu nie narazisz na ryzyko swoich bliskich, na przykład rodziców lub dziadków, dla których koronawirus jest śmiertelnym niebezpieczeństwem. Pomyśl o nich” - wskazuje resort.

Dzięki ProteGO Safe każdy użytkownik wie, jak należy postępować - gdzie zadzwonić, jak się zachowywać. Czas w przypadku zakażenia odgrywa bardzo dużą rolę. 

Aplikacja jest bezpieczna i anonimowa. ProteGO Safe dba także o bezpieczeństwo danych oraz prywatność. Nie zbiera żadnych informacji. Nigdzie nie przekazuje jakichkolwiek danych na temat użytkowników. Nie śledzi lokalizacji, nie ma dostępu do jakichkolwiek plików czy informacji, które znajdują się na telefonie. 

To nic nie kosztuje – aplikacja jest bezpłatna. Jej zainstalowanie i uruchomienie trwa kilka minut - zachęca Ministerstwo Cyfryzacji. Wystarczy, że przy instalacji użytkownik włączy funkcję monitorowania ryzyka i de facto może zapomnieć o jej istnieniu. Sama – wtedy kiedy będzie taka potrzeba – uaktywni się i wyśle powiadomienie. 

Jak działa apka?

Po zainstalowaniu ProteGO Safe w telefonie – aplikacja poprosi o włączenie funkcji monitorowania ryzyka. To rozwiązanie oparte na technologii Bluetooth. Bardzo często jest ona wykorzystywana na co dzień na przykład do „sparowania” swoich telefonów z samochodowymi zestawami głośnomówiącymi.

Dzięki temu ProteGO Safe stale monitoruje otoczenie w poszukiwaniu innych urządzeń, na których także jest zainstalowana. Jeśli znajdzie takie urządzenie – a kontakt telefonu z innym, na którym też zainstalowana jest ProteGO Safe, potrwa dłużej niż 15 minut i będzie miał miejsce w odległości poniżej 2 metrów – smartfon (ale i urządzenie drugiego użytkownika) zapamięta to „spotkanie”.

Informacje na ten temat urządzenia będą trzymały w swojej pamięci przez 14 dni. Aplikacja nie zbiera informacji o użytkownikach i miejscach. Zbiera jedynie informacje o spotkaniach urządzeń. Tylko tyle. Informacje są zupełnie anonimowe” - tłumaczy resort cyfryzacji

Jeśli w trakcie tych 14 dni osoba, z którą użytkownik miał nawet nieświadomy kontakt, a której urządzenie spotkało się z jego telefonem, zachoruje – po pozytywnym wyniku testu, zadzwoni do niej pracownik Centrum Kontaktu. Zapyta ją, czy ma aplikację ProteGO Safe (pracownicy Centrum Kontaktu nie wiedzą, kto korzysta z apki, dzwonią do wszystkich, którzy otrzymują pozytywny wynik testu na koronawirusa). Jeśli chory potwierdzi, że korzysta z ProteGO Safe – pracownik Centrum Kontaktu przekaże mu unikalny numer PIN. Poinstruuje też, gdzie w aplikacji ten numer wprowadzić.

Jeśli chory wprowadzi otrzymany numer – najpóźniej w ciągu doby, na ekranach urządzeń innych użytkowników aplikacji, z którymi miał kontakt w trakcie ostatnich 14 dni, wyświetli się odpowiednie powiadomienie. Wraz z tą informacją wszystkie te osoby dostaną wskazówki, co robić dalej.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że chory nie wie do kogo wysyła informację, a otrzymujący nie wiedzą kto ją im wysłał.

Informacja prasowa Ministerstwa Cyfryzacji

Reklama

Komentarze

    Reklama