Reklama

Polityka i prawo

Minister cyfryzacji: Megaustawa powinna zostać przyjętą przed wakacjami

Fot. Christoph Scholz/Flickr/CC 2.0
Fot. Christoph Scholz/Flickr/CC 2.0

Minister cyfryzacji Marek Zagórski liczy, że Sejm na najbliższym posiedzeniu zajmie się projektem tzw. megaustawy, której przepisy służą m.in. wdrożeniu 5G i ułatwiają budowę infrastruktury światłowodowej. Ustawa – zaznaczył – powinna zostać przyjęta przed wakacjami.

Chodzi o przygotowany przez resort cyfryzacji projekt noweli ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw.

Myślę, że (projekt) będzie rozpatrywany na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu, więc mamy nadzieję, że będzie to proces na tyle sprawny, że przed wakacjami powinna ona zastać uchwalona. Na tym nam bardzo zależy

Marek Zagórski - Minister cyfryzacji

Jak doprecyzował, nowe prawo tylko w tym wąskim zakresie dotyka 5G, a przede wszystkim dotyczy możliwości rozbudowy sieci światłowodowych, m.in. w parkach narodowych, rezerwatach przyrody czy uzdrowiskach.

Tam wprowadzamy cały szereg ułatwień związanych z budową sieci światłowodowej. To jest ważny instrument do tego, żeby zbudować gęstą sieć światłowodową w Polsce. Robimy to w tej chwili, ale dochodzimy do coraz trudniejszych obszarów - te białe plamy są coraz bielsze

Marek Zagórski - Minister cyfryzacji

Według Ministra nowe prawo ureguluje kwestie 5G w odpowiedzi na obawy społeczne związane z nową technologią. „Staramy się łagodzić te potencjalne obawy, dlatego pierwszym krokiem (...) jest wprowadzenie rozwiązań, które ten proces budowania stacji, sieci, nie tylko 5G, ale także LTE, uczynią transparentnym i dostępnym” - zaznaczył minister.

Projekt ustawy – wskazał Zagórski – przewiduje stworzenie specjalnego systemu do monitorowania natężenia promieniowania elektromagnetycznego, który jest przygotowany przez Instytut Łączności. "Będzie on dostępny dla wszystkich, którzy będą chcieli zobaczyć, jak funkcjonuje konkretna stacja bazowa" - zapowiedział minister.

Jak mówił minister kolejny element to przeniesienie uprawnienia do wydawania rozporządzenia o normach promieniowania elektromagnetycznego z ministra środowiska na ministra zdrowia. "Jeżeli mówimy o obawach dotyczących zdrowia, to właściwym jest minister zdrowia (…). Dobrze by było, żeby obywatele, którzy się tego obawiają, mieli poczucie, że państwo ten proces kontroluje" - zaznaczył szef resortu cyfryzacji.

Zagórski podkreślił, że zarówno resort, którym kieruje, jak i cały rząd „"odchodzi bardzo poważnie do wszelkich obaw społecznych związanych z propagacją fal radiowych".

"5G nie stanowi żadnego dodatkowego zagrożenia, dlatego że to jest dokładnie ten sam sygnał radiowy, na trochę innych częstotliwościach, ale nie generuje żadnych dodatkowych ryzyk" - zaznaczył Zagórski.

Minister pytany przez PAP, czy zaogniająca się wojna handlowa między USA i ChRL, w tym sankcje wobec chińskiego koncernu Huawei, wpłyną na tempo budowania sieci 5G w Polsce ocenił, że "chińskie firmy są ważnymi potencjalnymi dostawcami urządzeń do budowy sieci 5G, ale nie są jedynymi producentami, którzy takie urządzenia posiadają”.

"Myślę, że nie wpłynie to w żaden sposób na budowę sieci 5G w Europie i Polsce przede wszystkim" - zaznaczył minister cyfryzacji.

Żródło: AK/PAP

Komentarze