Polityka i prawo
MFiPR: technologie przyczynią się do zmian na rynku pracy i w stylu życia
”Technologie przyczynią się do wielkich zmian na rynku pracy i w stylu życia” - powiedział w piątek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda podczas spotkania z ekspertami, którzy pracują nad Koncepcją Rozwoju Kraju 2050 r.
"Nasze spotkania traktujemy jako inspirację niezbędną do formułowania wyzwań dla Polski oraz scenariuszy rozwoju na najbliższe 30 lat" - powiedział w piątek Waldemar Buda. Zaznaczył, że jest to kolejne spotkanie, którego celem jest stworzenie dokumentu będącego kierunkowskazem w zarządzaniu rozwojem Polski.
Wiceminister podkreślił, że wśród globalnych zjawisk mających wpływ na przyszłość gospodarki największy będzie miała tzw. czwarta rewolucja przemysłowa. "Polega ona na coraz większej integracji świata materialnego i wirtualnego, wzroście powiązań sieciowych, coraz większym znaczeniu sztucznej inteligencji" - powiedział.
Kierunek transformacji
Buda dodał, że w przyszłości fizyczne aktywa zostaną w większości zastąpione przez produkty cyfrowe, a dzięki technologiom informacyjno-komunikacyjnym producenci i konsumenci zbliżą się do siebie, dzięki czemu producenci będą mieli lepszy obraz konsumenta i krótszą drogę dotarcia do niego. "Taki kierunek transformacji przyczyni się do zmian na rynku pracy i stylu życia" - ocenił.
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej powiedział, że "przy rozważaniach na temat gospodarki istotne jest, aby brać pod uwagę jej wpływ na inne obszary, takie jak zachowanie środowiska naturalnego czy racjonalne wykorzystanie zasobów, zarówno w tradycyjnym rozumieniu, jak i takich jak szeroko rozumiana przestrzeń".
Trendy i wyzwania
Podczas piątkowej debaty jej uczestnicy podjęli próbę zdiagnozowania sytuacji Polski wobec trendów i wyzwań oraz wskazania możliwych rozwiązań w perspektywie 2050 r.
Dokument Koncepcja Rozwoju Kraju 2050 r. (KRK 2050) - jak napisał resort funduszy i polityki regionalnej w komunikacie - będzie identyfikował "kluczowe światowe i krajowe trendy kształtujące przyszłość w sferze społecznej, gospodarczej, środowiskowej i przestrzennej, wskazywał zestaw najważniejszych wyzwań rozwojowych, z jakimi już mierzy i mierzyć się będzie Polska, formułował możliwe scenariusze rozwojowe oraz rekomendował strategiczne wybory w ramach polityk publicznych w perspektywie roku 2050".
Zaznaczono, że w ramach prac nad KRK 2050 odbywają się wysłuchania publiczne, którym towarzyszą debaty ekspertów. 8 października planowa jest dyskusja pod hasłem "Środowisko i zielona transformacja".
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.