Reklama

Polityka i prawo

Meta o realizacji wniosków od rządu. "Rygorystyczne zasady i procesy"

Po deklaracji przedstawiciela malezyjskiego rządu w sprawie współpracy platform z organami państwowymi, zapytaliśmy Meta, jak ta sprawa wygląda w Polsce. Co nam odpowiedziano?
Po deklaracji przedstawiciela malezyjskiego rządu w sprawie współpracy platform z organami państwowymi, zapytaliśmy Meta, jak ta sprawa wygląda w Polsce. Co nam odpowiedziano?
Autor. Muhammad Asyfaul/Unsplash

Jak wygląda współpraca firmy Meta z polskimi organami państwowymi w zakresie żądań kierowanych do właściciela Facebooka? W informacji dla redakcji CyberDefence24 firma zapewnia, że regularnie tworzy raporty dotyczące składanych do niej wniosków.

Kilka dni temu minister komunikacji Malezji wyraził nadzieję, że platformy społecznościowe dostępne w tym kraju będą bardziej współpracować z organami w zakresie walki ze szkodliwymi treściami. Jak opisywaliśmy, zdaniem szefa resortu nie wszystkie portale reagują na składane wnioski. 

Najgorzej pod tym względem w Malezji wypada X (d. Twitter), który realizuje jedynie 25 proc. zgłoszeń. Najlepsze wyniki odnotowuje z kolei Meta, z poziomem realizacji zgłoszeń wynoszącym co najmniej 79 proc.

Czytaj też

Reklama

Meta: udostępniamy statystyki o wnioskach

Jak z kolei wygląda sytuacja giganta mediów społecznościowych w Polsce? Z informacji przekazanych nam przez biuro prasowe Meta wynika, że właściciel Facebooka i Instagrama udostępnia dane dotyczące wniosków składanych przez rządy danych państw

„Robimy to, aby zapewnić dostęp do informacji na temat charakteru i zakresu tych żądań oraz rygorystycznych zasad i procesów, które prowadzą do ich uwzględniania” - napisano w odpowiedzi dla naszej redakcji.

Czytaj też

Reklama

Blisko 10 tys. wniosków w II półroczu 2023 roku

Z opublikowanego przez Meta raportu za II półrocze 2023 roku wynika, że gigant otrzymał w sumie 9135 żądań od polskich podmiotów rządowych w sprawie treści zamieszczonych na zarządzanych przez firmę portalach. 8955 z nich było spowodowanych działaniami prawnymi.

Dane za I półrocze wskazują z kolei, że łącznie odnotowano 6910 zgłoszeń dotyczących treści. Tylko 165 z nich miało status „emergency disclosure”; pozostałe miały związek z przepisami prawa.

W obu półroczach, procent przypadków przekazania danych podmiotom rządowym był podobny. Do końca czerwca 2023 roku wyniósł on 68,26 proc., a od lipca do grudnia 2023 roku – 66,91 proc. Jest to zatem wynik o ponad 10 pp. gorszy od najniższego wskaźnika z Malezji.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama