Londyn odpowiada na cyberataki Rosji. Nowe sankcje i ujawnienie sieci szpiegowskiej GRU

Autor. Piero Di Maria/Pixabay
18 lipca 2025 r. brytyjski rząd ogłosił pakiet sankcji przeciwko trzem jednostkom GRU i 18 oficerom. W tym gronie znaleźli się zarówno hakerzy, jak i zamachowcy.
Jak wyjaśnia Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Wspólnoty Narodów i Rozwoju Wielkiej Brytanii (FCDO), celem restrykcji są przede wszystkim jednostki 29155, 26165 („Fancy Bear”) i 74455 („Sandworm”), których działalność „siała chaos i niepokój na rozkaz Putina”. Agencja Reuters dodaje, że to największy jednorazowy pakiet sankcyjny Londynu wobec rosyjskiego wywiadu od 2018 r. Kroki te uzgodniono z partnerami z UE, NATO i FBI.
Trzy twarze GRU
- Jednostka 26165 (Fancy Bear) – ekspert od włamań i sabotażu cybernetycznego. Jak podaje rządowy profil „GRU Cyber and Hybrid Threat Operations" z 18 lipca, oficerowie tej komórki prowadzili rozpoznanie online przed zbombardowaniem teatru w oblężonym Mariupolu w marcu 2022 r., co według lokalnych władz kosztowało życie setek cywilów;
- Jednostka 29155 to elitarna grupa „operacji kinetycznych". Zdaniem Reutersa, oficerowie tej jednostki stali za próbą otrucia Siergieja i Julii Skripalów w Salisbury oraz wcześniejszym wybuchem w czeskim składzie amunicji. FCDO poinformowało, że jej członkowie wielokrotnie atakowali brytyjskie cele dyplomatyczne i infrastrukturalne;
- Jednostka 74455 (Sandworm) specjalizuje się w niszczycielskich cyber‑operacjach. Według rządowej analizy to właśnie Sandworm przeprowadził atak na satelitarną sieć łączności Viasat w dniu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, paraliżując łączność od Kijowa po niemieckie turbiny wiatrowe. W przeszłości grupa stała też za kampanią NotPetya czy sabotażem podczas Zimowych Igrzysk w Pjongczangu.
Czytaj też
Nowy front: „African Initiative"
Oprócz oficerów GRU Wielka Brytania dodała do listy sankcyjnej troje menedżerów „African Initiative” – sieci propagandowej finansowanej przez Moskwę, której zadaniem było podsycanie antyzachodnich narracji i szerzenie teorii spiskowych w Afryce Zachodniej. Jak podaje Reuters, platforma miała również podważać programy szczepień przeciwko eboli i cholerze.
Reakcja sojuszników
„Rosyjskie złośliwe działania cybernetyczne zagrażają bezpieczeństwu całego Sojuszu” – stwierdza oświadczenie Rady Północnoatlantyckiej z 18 lipca. Wysoki Przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell potwierdził, że Unia „nie pozwoli, by hybrydowe kampanie Kremla podkopały naszą determinację w wspieraniu Ukrainy”.
Czytaj też
Brytyjska tarcza finansowa
Brytyjskie sankcje wpisują się w szerszą strategię odstraszania. Premier Keir Starmer już w lutym zapowiedział stopniowy wzrost wydatków obronnych do co najmniej 2,5 proc. PKB w 2027 r., z ambicją dojścia do 3 proc. w kolejnej kadencji – przypomina komunikat Downing Street. Financial Times zwraca uwagę, że to największy realny przyrost nakładów od czasów zimnej wojny – napędzający m.in. brytyjski przemysł zbrojeniowy.
Co oznaczają sankcje?
- Zamrożenie wszelkich aktywów objętych osób i podmiotów w brytyjskich jurysdykcjach;
- Zakaz podróży do Zjednoczonego Królestwa;
- Zakaz udostępniania środków finansowych i zasobów gospodarczych.
Według FCDO, podjęte restrykcje mają storpedować działania podejmowane przez oficerów GRU. Chodzi tu m.in. o zakup sprzętu, transfery pieniężne i swobodne podróże po Europie. „Kreml nie powinien mieć wątpliwości – widzimy, co próbują robić w ukryciu i nie będziemy tego tolerować” – podkreślił minister spraw zagranicznych David Lammy.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*
WYCIEKI DANYCH z firm. JAK ZAPOBIEGAĆ wynoszeniu danych przez pracowników?
Materiał sponsorowany