Reklama

Biznes i Finanse

Miliony dla gmin budujących światłowody. Wpłynęły wnioski

internet kable
Autor. pxhere.com/CC0

27 maja br. rząd ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie gminnych projektów budowy światłowodów ze środków Funduszu Szerokopasmowego. Można było je składać do 27 czerwca. Teraz przedstawiono listę rankingową.

Reklama

Jak przypomina Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w oficjalnym komunikacie, w inicjatywie mogła wziąć udział każda gmina w Polsce.

Reklama

Do rządu wpłynęło łącznie 39 wniosków, a ich oceny dokonywała Komisja Oceny Projektów.

LISTA RANKINGOWA WNIOSKÓW O DOFINANSOWANIE ZŁOŻONYCH W PILOTAŻOWYM NABORZE WNIOSKÓW O DOFINANSOWANIE W RAMACH FUNDUSZU SZEROKOPASMOWEGO
Autor. Cyfryzacja KPRM

"To pokazuje jak ważne dla gmin jest zapewnienie ich mieszkańcom dostępu do szerokopasmowych połączeń internetowych po to, aby bez problemów mogli pracować, komunikować się czy korzystać z licznych e-usług publicznych" - wskazuje KPRM.

Reklama

Czytaj też

Dofinansowanie do 5 mln zł

Kancelaria premiera tłumaczy, że środki z Funduszu Szerokopasmowego gminy mogą przeznaznaczyć na budowę światłowodów. O jakich kwotach mówimy? Do 5 mln zł, stanowiących do 80% wartości wydatków kwalifikowalnych projektu.

W naszym kraju prowadzone są obecnie prace związane z powstawaniem nowoczesnych sieci telekomunikacyjnych. "Ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa powstanie ponad 100 tys. km sieci światłowodowych w całym kraju" - podkreśla KPRM.

Czytaj też

Szybki internet ma zagościć w polskich domach

Jak dodaje: "w latach 2021-2027 w ramach Krajowego Planu Odbudowy oraz Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy przeznaczymy ponad 2 mld euro na dalszą pomoc w rozwoju szybkiego Internetu na obszarach, tzw. cyfrowych białych plam".

W praktyce oznacza to kolejne setki tysięcy kilometrów infrastruktury i 1,6 mln gospodarstw domowych podłączonych do szybkiego internetu.

Na podstawie informacji prasowej

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze