Reklama

Polityka i prawo

Mark Zuckerberg stanie przed komisarzami UE

Fot. Brian Solis/Flickr
Fot. Brian Solis/Flickr

Szef Facebooka Mark Zuckerberg spotka się z przedstawicielami Unii Europejskiej w Brukseli. Komisja ma zaprezentować swój plan przełamania dominacji firm ze Stanów Zjednoczonych na rynku technologicznym. Sprawa dotyczy również Facebooka. 

17 lutego szef Facebooka będzie rozmawiał z przedstawicielami Komisji Europejskiej, odpowiedzialnymi m.in. za prowadzone wobec Facebooka postępowanie antymonopolowe. Komisja prowadzi aktualnie śledztwo, dotyczące praktyk ws. koncernu, w tym wykorzystywania przez firmę dostępu do danych użytkowników po to, żeby stłumić konkurencję.

Jak donosi Agencja Reutera, Mark Zuckerberg w Brukseli spotka się z komisarz UE ds. cyfryzacji Margrethe Vestager, komisarzem ds. rynku wewnętrznego Thierry'm Bretonem i dodatkowo z komisarz ds. sprawiedliwości Verą Jourovą.

Dwa dni później, w środę 19 lutego, komisarz Vestager i Breton mają oficjalnie przedstawić propozycję Komisji Europejskiej stworzenia silnego wspólnego rynku danych, aby przełamać dominację amerykańskich gigantów technologicznych, takich jak Facebook, Google i Amazon oraz prześcignąć konkurencję technologiczną z Chin. KE przedstawi tego dnia także swoją propozycję zarządzania sztuczną inteligencją w UE.

Mark Zuckerberg był ostatnio w Brukseli w 2018 roku. Spotkał się wtedy z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego, żeby odpowiedzieć na pytania związane z aferą Cambridge Analytica; firma konsultingowa otrzymała wówczas dostęp do danych 2.7 mln europejskich użytkowników Facebooka - przypomina Agencja Reutera.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama