Reklama

Polityka i prawo

Krytyka unijnych przepisów ws. AI. „Technologia rozpoznawania twarzy powinna być zakazana”

Fot. Tumisu/Pixabay
Fot. Tumisu/Pixabay

W Europie powinien zostać wprowadzony zakaz wykorzystywania technologii rozpoznawania twarzy, ponieważ prowadzi ona do „głębokiej i niedemokratycznej ingerencję” w życie prywatne obywateli - wskazał Europejski Inspektor Ochrony Danych (EIOD). 

Komentarz Europejskiego Inspektora Ochrony Danych pojawił się dwa dni po ogłoszeniu przez Komisję Europejską propozycji nowych przepisów i standardów dotyczących innowacyjnych rozwiązań dotyczących sztucznej inteligencji. Jak informowaliśmy na naszym portalu, zgodnie z przedstawionym projektem technologie, które będą uznawane za zagrażające bezpieczeństwu lub prawom obywateli zostaną zakazane. 

Jednak istnieją wyjątki o reguły, umożliwiające wykorzystanie rozpoznawania twarzy do poszukiwania zaginionych dzieci lub przestępców oraz w przypadku ataków terrorystycznych - przypomina Reuters.

Odnosząc się do sprawy, Europejski Inspektor Ochrony Danych przekazał, że żałuje, że Komisja nie uwzględniła wcześniejszego wezwania do wprowadzenia zakazu rozpoznawania twarzy w miejscach publicznych.

„Bardziej rygorystyczne podejście jest konieczne, biorąc pod uwagę, że zdalna identyfikacja biometryczna, w przypadku której sztuczna inteligencja może przyczynić się do bezprecedensowych zmian, stwarza niezwykle wysokie ryzyko głębokiej i niedemokratycznej ingerencji w życie prywatne osób” - podkreślono w oświadczeniu, cytowanym przez agencję Reutera.

„EIOD skoncentruje się w szczególności na ustaleniu precyzyjnych granic dla tych narzędzi i systemów, które mogą stanowić zagrożenie dla praw podstawowych w zakresie ochrony danych i prywatności” - dodał urząd.

Propozycje Komisji wywołały krytykę ze strony grup zajmujących się prawami obywatelskimi, zaniepokojonych lukami, które mogą pozwolić rządom na wykorzystywanie sztucznej inteligencji do ograniczania praw człowieka.

image

Reklama

Komentarze

    Reklama