Polityka i prawo
Koniec konsultacji projektu Aktu o AI. Ponad 2 tys. uwag
Zakończyły się konsultacje projektu ustawy o systemach sztucznej inteligencji. 110 podmiotów oraz osób prywatnych przekazało ponad 2 tys. uwag oraz opinii. Po ich przeanalizowaniu pojawi się nowa wersja projektu wdrażającego AI w Polsce.
Na łamach CyberDefence24 regularnie opisujemy przebieg prac nad projektem ustawy wdrażającej systemy sztucznej inteligencji, co będzie implementacją unijnego AI Act. Jego celem jest dostosowanie regulacji do gwałtownego rozwoju rynku, tak by pamiętać o etyce i bezpieczeństwie nowoczesnych systemów.
W procesie konsultacji publicznych wpłynęło ponad 2 tys. uwag, opinii i propozycji zmian od ministerstw, instytucji, organizacji pozarządowych czy ekspertów. Łącznie zgłosiło je 110 podmiotów.
„Zależy nam na wprowadzeniu dobrych przepisów, które umożliwią bezpieczne i stabilne rozwijanie sztucznej inteligencji w Polsce. Tak duże zainteresowanie procesem konsultacji pokazuje jak istotny jest to temat” – skomentował wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.
Czytaj też
Uwagi RPO
W poniedziałek informowaliśmy, że Rzecznik Praw Obywatelskich przekazał swoje uwagi do projektu ustawy o systemach sztucznej inteligencji. Odniósł się do faktu braku swojego przedstawiciela w składzie Komisji Rozwoju i Bezpieczeństwa AI. Jego zdaniem nie może znaleźć się w komisji, ponieważ rozpoznawałby skargi na działania podejmowane we „własnej sprawie”.
Jak do tej pory największe kontrowersje wzbudziły właśnie rola i zadania Komisji Rozwoju i Bezpieczeństwa AI (zwana też przez niektórych „policją AI”), o czym więcej pisaliśmy w tym materiale.
Czytaj też
Uwzględnione zmiany
Resort cyfryzacji informuje, że w procesie konsultacji uwzględnił już niektóre uwagi, które dotyczyły m.in. uproszczenia systemu nadzoru (ograniczenia zbędnych czynności kontrolnych); doprecyzowano przepisy w zakresie interpretacji generalnych i indywidualnych dla przedsiębiorców, uporządkowano relację na linii Komisja – minister cyfryzacji czy rozszerzeno katalog obszarów działalności organizacji społecznych, które mają uprawnienia do zgłaszania kandydatur na członków Społecznej Rady ds. Sztucznej Inteligencji, działającej przy Komisji.
Nowa wersja projektu zostanie opublikowana na stronach RCL - po uwzględnieniu uwag.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].