Reklama

Polityka i prawo

Rzecznik rządu o Pegasusie: "Nie widzę przesłanek, by na tym etapie powstała specjalna komisja"

W centrum Piotr Müller, rzecznik rządu.
W centrum Piotr Müller, rzecznik rządu.
Autor. Łukasz Błasikiewicz/Wikimedia Commons/CC 2.0

„Nie widzę przesłanek do tego, aby na tym etapie taka komisja miała w Sejmie przejmować działania de facto prokuratury czy sądów” - podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller, odpowiadając na pytanie o zapowiedź PO dotyczącą wniosku o powołanie komisji śledczej w sprawie użycia Pegasusa przeciwko opozycji.

Jak informowaliśmy na łamach naszego portalu, system do inwigilacji izraelskiej firmy NSO Group został użyty wobec senatora Krzysztofa Brejzy (szefa kampanii Koalicji Obywatelskiej podczas wyborów parlamentarnych w 2019 roku), mecenasa Romana Giertycha i prokurator Ewy Wrzosek . Takiego odkrycia dokonali specjaliści przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab.

Wczoraj podczas konferencji prasowej lider PO Donald Tusk przekazał, że jego ugrupowanie będzie ubiegało się o powołanie sejmowej komisji śledczej , aby zbadać wykorzystanie Pegasusa wobec opzycji. Platforma zamierza również utworzyć podobną komisję w ramach Senatu.

Czytaj też

Nie ma przesłanek by tworzyć komisję?

Rzecznik rządu Piotr Müller pytany w środę o kwestię powołania komisji śledczej odparł, że nie widzi powodów, aby w tej chwili miała powstawać jakaś specjalna komisja.

"Każdy, kto może, składa zawiadomienie do prokuratury, jeśli ma jakiekolwiek wątpliwości nielegalnego działania. Natomiast przypomnę, że również w ramach obecnego polskiego porządku prawnego, ale również porządku prawnego innych krajów UE, możliwe jest podejmowanie działań operacyjnych za odpowiednimi zgodami i tylko w takich przypadkach" - powiedział.

"Nie widzę przesłanek do tego, aby na tym etapie taka komisja miała w Sejmie przejmować działania de facto prokuratury czy sądów, bo te organy są uprawnione do tego, aby badać i rozważać, i podejmować ewentualne decyzje co do tego, czy prawo w tym zakresie zostało złamane" - powtórzył.

Zdaniem Müllera "na razie wokół tego tematu jest więcej emocji politycznych niż faktów, które by potwierdzały, że powołanie takiej komisji jest potrzebne".

SZP/PAP

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama