Reklama

Polityka i prawo

Komisja śledcza ds. Pegasusa. Zawiadomienie do prokuratury wobec Wosia

Poseł Solidarnej Polski Michał Woś odniósł się do wtorkowego przeszukania jego pokoju w hotelu poselskim. Całą sprawę określił jako "bandyckie działanie".
Autor. By Krzemin28 - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=81647966

Komisja śledcza ds. Pegasusa przedstawiła zawiadomienie do prokuratury wobec b. wiceszefa MS Michała Wosia. Jak wyjaśnił w poniedziałek członek komisji Paweł Śliz, zawiadomienie dotyczy zmiany planu finansowego Funduszu Sprawiedliwości.

Trwa posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa. W związku z niestawieniem się świadka, b. szefa MS Zbigniewa Ziobry, komisja zajęła się przedstawieniem zawiadomień do prokuratury wobec b. wiceszefa MS Michała Wosia i b. dyrektora Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w MS Mikołaja Pawlaka.

Jak poinformował Śliz, zawiadomienie do prokuratury wobec Wosia wykracza poza zakres, jaki był przedmiotem debaty o uchylenie mu immunitetu. Poinformował, że jest to zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 231 par. 1 i 2, w związku z art. 271 par. 1 Kodeksu karnego.

„W trakcie prac komisji dowiedzieliśmy się, że 14 września 2017 roku pan Woś skierował do wiceminister Ministerstwa Finansów Teresy Czerwińskiej pismo, w którym na podstawie wskazanych przepisów ustawy o przepisach publicznych zwrócił się do minister o wyrażenie zgody na dokonanie zmian w planie finansowym Funduszu Sprawiedliwości” - mówił Śliz.

Reklama

Wytłumaczył, że tym piśmie Woś wskazał, że zaplanowane zmiany środków finansowych w planie na 2017 r. dotyczą m.in. pozycji 2. - koszty własne zwiększone o kwotę 34 mln zł. Jednak, co jest istotą zawiadomienia, zostało tam również wskazane, inne działania mają zostać zwiększone o kwotę 25 mln zł.

„Woś, jako podstawę prawną proponowanych zmian w zakresie pozostałych, innych kosztów własnych w planie finansowym funduszu wskazał przepisy ar. 43 par. 4 pkt. 8 Kodeksu karnego wykonawczego, szczegółowo to argumentując. Wskazał, że pozostałe koszty własne, zgodnie z tym przepisem, przeznaczone są na wykonanie bezpośrednio przez dysponenta lub powielone przez niego zadania mające na celu wsparcie i rozwój systemu pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom oraz pomocy postpenitencjarnej, a także przeciwdziałanie przestępczości” - przypomniał członek komisji.

Przewodnicząca komisji śledczej ds. Pegasusa zaproponowała na poniedziałkowym posiedzeniu nowy termin przesłuchania b. szefa MS Zbigniewa Ziobry na 10 lipca.

Czytaj też

Reklama

Jak działa Pegasus?

Polskie służby przez lata posługiwały się Pegasusem, który jest narzędziem działającym po cichu i dającym operatorowi ogromne możliwości. Kontrowersje w naszym kraju wiążą się nie tylko z jego nadużywaniem, ale również zakupem.

„Pegasus nie był w żaden sposób sprawdzony” – mówił przed naszymi kamerami Krzysztof Dyki, Prezes ComCERT, Grupa Asseco. Zobaczcie, jak służby w praktyce wykorzystują tę broń oraz poznajcie jej sekrety.

Jak działa Pegasus w praktyce? Tego dowiecie się z naszego materiału wideo.

YouTube cover video

/PAP/ CyberDefence24

Reklama

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*

Źródło:PAP / CyberDefence24
Reklama

Komentarze

    Reklama