Reklama

Armia i Służby

Pomagał Rosjanom. Wpadł w ręce ukraińskich służb

sbu ukraina wojna
Wojna na Ukraina: zatrzymanie sprawcy przez SBU.
Autor. SBU/ssu.gov.ua

Ukraińskie służby zatrzymały mężczyznę, który zbierał dla Rosji informacje o pozycjach żołnierzy i baz Sił Zbrojnych Ukrainy. Miał jeszcze inne zadanie.

Reklama

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała w Dnieprze 36-latniego blogera, który współpracował z Rosją. Śledztwo wykazało, że mężczyzna wiosną bieżącego roku zgłosił za pomocą specjalnego chatbota chęć wsparcia sił zbrojnych Putina w ramach inwazji.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Informacje o pozycjach Ukraińców

Jego pomoc polegała na m.in. zbieraniu informacji na temat lokalizacji ukraińskiego wojska w okolicach Dniepru, a także ich tras przemieszczania się. Robił to przemieszczając się po okolicy i notując potrzebne dane. 

Wojna informacyjna: obalić władzę na Ukrainie

Ponadto, zajmował się działalnością propagandową. Prowadził internetowe transmisje, podczas których rozpowszechniał rosyjskie narracje, w tym wzywał do przejęcia władzy na Ukrainie. Jeden z filmów udostępnił pod pseudonimem na kanale YouTube. 

Kolaborant trafi za kratki

Jak podaje SBU, zidentyfikowanie sprawcy i udokumentowanie jego działalności pozwoliło odpowiednio wcześniej wzmocnić obronę narażonych obiektów i baz

W trakcie przeszukania miejsca zatrzymania 36-latka zabezpieczono sprzęt komputerowy, telefon i notatki. Grozi mu do 15 lat więzienia i konfiskata mienia.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama