Reklama

Polityka i prawo

więzienie kodeks karny

Kodeks karny trzeba zmienić

Cyberprzestępczość dynamicznie się rozwija za sprawą nowych technologii i postępującej cyfryzacji. Sprawcy chętnie sięgają po innowacyjne rozwiązania, aby zwiększyć skuteczność i skalę nielegalnej działalności. Czy polski Kodeks karny jest gotowy na tak dynamiczne zmiany? 

Cyberprzestępcy i oszuści szukają coraz to nowszych sposobów, aby nas podejść. Do tego celu wykorzystują różnorodne techniki oraz nowoczesne technologie, widząc w tym szansę na powodzenie swoich działań. Jako przykład można podać chociażby spoofing czy oszustwa bazujące na deepfake’ach.

Czytaj też

Reklama

Nowelizacja kodeksu karnego

Postępująca digitalizacja sprawia, że przestępcy dysponują lepszymi narzędziami i równocześnie mogą działać na jeszcze szerszą skalę niż obecnie. Pytanie, czy Kodeks karny jest gotowy na tak dynamicznie dokonujący się rozwój technologiczny i - związane z nim - zagrożenia? 

„Moim zdaniem kodeks karny powinien zostać zmieniony” – uważa Agnieszka Gryszczyńska, prokurator i profesor uczelni w Katedrze Prawa Informatycznego, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Czytaj też

Przed naszymi kamerami uzasadnia, dlaczego warto znowelizować przepisy oraz omawia popularne przestępstwa dokonywane przy wykorzystaniu sieci. Z filmu dowiecie się np. ile lat więzienia grozi za spoofingdeepnude czy oszustwa internetowe

Materiał został zrealizowany podczas październikowej edycji Cyber24 Day:

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama