Cyberprzestępczość dynamicznie się rozwija za sprawą nowych technologii i postępującej cyfryzacji. Sprawcy chętnie sięgają po innowacyjne rozwiązania, aby zwiększyć skuteczność i skalę nielegalnej działalności. Czy polski Kodeks karny jest gotowy na tak dynamiczne zmiany?
Cyberprzestępcy i oszuści szukają coraz to nowszych sposobów, aby nas podejść. Do tego celu wykorzystują różnorodne techniki oraz nowoczesne technologie, widząc w tym szansę na powodzenie swoich działań. Jako przykład można podać chociażby spoofing czy oszustwa bazujące na deepfake’ach.
Czytaj też
Nowelizacja kodeksu karnego
Postępująca digitalizacja sprawia, że przestępcy dysponują lepszymi narzędziami i równocześnie mogą działać na jeszcze szerszą skalę niż obecnie. Pytanie, czy Kodeks karny jest gotowy na tak dynamicznie dokonujący się rozwój technologiczny i - związane z nim - zagrożenia?
„Moim zdaniem kodeks karny powinien zostać zmieniony” – uważa Agnieszka Gryszczyńska, prokurator i profesor uczelni w Katedrze Prawa Informatycznego, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Czytaj też
Przed naszymi kamerami uzasadnia, dlaczego warto znowelizować przepisy oraz omawia popularne przestępstwa dokonywane przy wykorzystaniu sieci. Z filmu dowiecie się np. ile lat więzienia grozi za spoofing, deepnude czy oszustwa internetowe.
Materiał został zrealizowany podczas październikowej edycji Cyber24 Day:
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany