Reklama

Polityka i prawo

Kluby Rozwoju Cyfrowego. Pilotaż jeszcze nie ruszył

Kluby Rozwoju Cyfrowego. Co zakłada projekt?
Kluby Rozwoju Cyfrowego. Co zakłada projekt?
Autor. Headway/ Unsplash

Ministerstwo Cyfryzacji stawia na rozwój kompetencji cyfrowych. Zakłada przed sobą ambitne cele - chce, aby do 2035 roku co najmniej 85 proc. polskiego społeczeństwa posiadało przynajmniej podstawowe umiejętności cyfrowe. Sprawdziliśmy, jak realizowany jest projekt powstania Klubów Rozwoju Cyfrowego, zapowiedziany kilka miesięcy temu.

Resort cyfryzacji w Strategii Cyfryzacji Państwa na kolejną dekadę jako jeden z celów postawił - słusznie zresztą - rozwój kompetencji cyfrowych. Polska w tym zakresie nie ma raczej powodów do dumy, bo według indeksu DESI (ang. Digital Economy and Society Index) z lat 2017-2022 nasz kraj zajmuje 24. miejsce na 27 państw UE.

Czytaj też

Nowa inicjatywa PW eSkills

Kilka dni temu wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski ogłosił nowy projekt - PW eSkills na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych w Polsce. Inicjatywa ma polegać na niekomercyjnej współpracy administracji, biznesu i NGO-sów, analogicznie jak to jest w przypadku programu PWCyber, który służy wzajemnej wymianie wiedzy i doświadczeń z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Incjatywa ma mieć charakter niekomercyjny (nikt nie ponosi kosztów, ani nie otrzymuje wynagrodzenia) i będzie obejmowała administrację, biznes, sektor pozarządowy z zakresu budowania kompetencji cyfrowych zarówno w obszarze e-administracji, korzystania z urządzeń cyfrowych, higieny cyfrowej czy budowy bezpiecznego państwa. Resort jest otwarty na zgłoszenia zainteresowanych podmiotów.

Czytaj też

Reklama

Kluby Rozwoju Cyfrowego. Co dalej?

To jednak nie pierwszy pomysł rządu z zakresu rozwoju kompetencji cyfrowych. W czerwcu br. ogłaszano uruchomienie pilotażu programu Klubów Rozwoju Cyfrowego, który miał zwiększyć kompetencje cyfrowe Polaków.

Projekt miał ruszyć w 64 gminach, kosztować 31 mln złotych, a każda z gmin mogła ubiegać się o dofinansowanie rzędu 480 tys. złotych. Kluby mają działać w ramach istniejących instytucji publicznych, m.in. bibliotek czy gminnych ośrodków kultury.

Czytaj też

Wobec politycznych zapowiedzi zapytaliśmy o realizację obietnic. Z naszych informacji wynika, że nabór do pilotażu trwał do 5 lipca br., a program obecnie jest na etapie „merytorycznej oceny wniosków”. Ich wyniki mają zostać ogłoszone 30 listopada.

Z kolei pierwsze Kluby Rozwoju Cyfrowego mają pojawić się na przełomie roku 2024 i 2025 roku, maksymalnie pilotaż ma trwać do 28 miesięcy.

W ramach programu powstaną materiały edukacyjne z czterech różnych obszarów: umiejętności trenerskie; metodologia pracy i narzędzia pracy w edukacji dorosłych w tym narzędzi cyfrowych z zakresu animacji środowiska lokalnego; kompetencje cyfrowe trendów i usług cyfrowych w tym e-usług.

Przewidziano kursy w formie multimedialnych webinarów, a szkolenia mają przygotować nauczycieli (lokalnych animatorów) ze wskazanych wyżej obszarów tematycznych.

W związku z faktem, że pilotaż programu jeszcze nie ruszył, to w ramach projektu nie rozdysponowano jeszcze żadnych środków.

Reklama

Kompetencje cyfrowe

Zapytaliśmy również, jakie najbliższe działania planuje resort cyfryzacji w związku z rozwojem kompetencji cyfrowych (poza wspomnianą już inicjatywą PW eSkills).

Mateusz Pawłowicz z Biura Komunikacji w Ministerstwie Cyfryzacji przekazał nam, że niedawno Centrum Projektów Polska Cyfrowa zakończyło ocenę 5 naborów w ramach KPO: szkolenia dla nauczycieli przedszkolnych (przewidziane środki na ten cel to 42 mln zł); dla nauczycieli szkolnych (16,5 mln zł) m.in. z zakresu higieny cyfrowej czy cyberprzemocy; dla obywateli (ponad 25 mln zł) z e-usług, narzędzi cyfrowych, bezpieczeństwa cyfrowego (o tym więcej pisaliśmy w tym materiale); dla urzędników (ponad 30 mln zł) z umiejętności cyfrowych; dla osób wykluczonych cyfrowo (ponad 40,4 mln zł) - również z umiejętności cyfrowych.

Przypomnijmy, że powstanie Klubów Rozwoju Cyfrowego zapowiadał już poprzedni rząd w październiku 2021 roku. Ówczesny sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM Adam Andruszkiewicz zapowiadał, że planują uruchomienie blisko 2,5 tys. klubów rozwoju cyfrowego.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama