Reklama

Polityka i prawo

Ruszają Kluby Rozwoju Cyfrowego. 31 milionów złotych i 64 gminy

Wicepremier Krzysztof Gawkowski, wiceminister Konrad Wojnarowski oraz zastępca dyrektora Centrum Projektów Polska Cyfrowa Agnieszka Krauzowicz podczas konferencji
Wicepremier Krzysztof Gawkowski, wiceminister Konrad Wojnarowski oraz zastępca dyrektora Centrum Projektów Polska Cyfrowa Agnieszka Krauzowicz podczas konferencji
Autor. Oskar Klimczuk / CyberDefence24

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski wraz z wiceministrem Konradem Wojnarowskim i Agnieszką Krauzowicz poinformowali o starcie projektu Kluby Rozwoju Cyfrowego. Program skupia się na rozwoju kompetencji cyfrowych Polaków. „Tylko 44 proc. obywateli ma takie umiejętności” – stwierdził.

Ministerstwo Cyfryzacji planuje zwiększyć kompetencje cyfrowe Polaków poprzez tworzenie Klubów Rozwoju Cyfrowego.

Pilotażowo projekt ma ruszyć w 64 gminach, które mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości 480 tys. złotych. Kluby mają działać w ramach istniejących instytucji publicznych, m.in. bibliotek czy gminnych ośrodków kultury.

Rola KRC

Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Konrad Wojnarowski podkreślał, że poziom kompetencji cyfrowych w Polsce jest znacznie poniżej średniej w Unii Europejskiej. Wśród osób w wieku 16-74 w Polsce podstawowe kompetencje cyfrowe posiada 44 proc. osób, a w całej UE ten współczynnik wynosi 56 proc.

„Do 2030 roku powinniśmy osiągnąć cel, jakim jest aż 80 proc.” – powiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Docelowo program ma objąć całą Polskę, czyli ponad 2 tys. gmin. Pilotaż w 64 gminach ma potrwać dwa lata. Głównym celem projektu będą zajęcia z zakresu bezpiecznego korzystania z nowych technologii i usług przydatnych w codziennym życiu (np. e-zdrowie).

Jeden ze slajdów prezentacji Ministerstwa Cyfryzacji o Klubach Rozwoju Cyfrowego
Jeden ze slajdów prezentacji Ministerstwa Cyfryzacji o Klubach Rozwoju Cyfrowego
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji

Czytaj też

Reklama

Minister Cyfryzacji o kompetencjach cyfrowych

Zapytaliśmy wicepremiera o kompetencje cyfrowe o znaczeniu krytycznym, które powinny być rozwijane jako pierwsze. Krzysztof Gawkowski powiedział, że nie są planowane takie działania – rozgraniczenie nie jest jego zdaniem konieczne.

„Kompetencje cyfrowe się przenikają” – dodał. „Kolejny krok to odpowiedzialność za urządzenie i za dane, które mamy - z perspektywy ich bezpieczeństwa” – podsumował wicepremier Gawkowski.

Czytaj też

Reklama

Minister cyfryzacji zwrócił również uwagę na bezpieczeństwo w codziennym życiu obywateli. Odwołał się m.in. do programów antywirusowych i ataków z wykorzystaniem poczty elektronicznej.

„Czy jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, że dzisiaj wszyscy na przykład mamy odpowiednie programy, które chronią nasze urządzenia, czy nie posługujemy się mailami służbowymi w sposób, w który niekompetentnie mogą pozwalać na to, że zostaną zrealizowane jakieś podatności?” – powiedział na konferencji Gawkowski.

Zwrócił również uwagę na to, że poziom kompetencji cyfrowych może różnić się wśród obywateli. Podał to na przykładzie wykorzystania e-recepty i mObywatela w celu zastrzeżenia numeru PESEL.

Czytaj też

Gminy mogą zgłaszać chęć dołączenia do projektu do 5 lipca. Projekt Kluby Rozwoju Cyfrowego jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027).

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama